Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaHaberlerKişiye özel Ferrari: BR20

Kişiye özel Ferrari: BR20

Kişiye özel Ferrari BR20. Kişiye özel bir otomobil olan Ferrari BR20 gösterildi. Ferrari’nin GTC4Lusso modelinden uyarlanan bir model olan BR20, 1950’li ve 1960’lı yılların Ferrari’lerinden ilham alınarak, sadece bir müşterinin taleplerine göre hazırlanmış bir otomobil.

GTC4Lusso platformu üzerine geliştirilen iki kişilik V12 coupe, 410 SA ve 500 Superfast dahil olmak üzere Ferrari tarihinin en ikonik 12 silindirli modellerinden bazılarının tasarım izlerini bünyesinde barındırıyor. BR20 geliştirilirken; baz alınan GTC4Lusso’nun iki arka koltuğu, otomobilin zarif fastback çizgisine ekstra dinamizm eklemek için iptal edilmiş. Bununla birlikte gövde orantılarını vurgulayan bir siluet oluşturmak için tasarlanan özel arka çıkıntısı sayesinde GTC4Lusso’dan 3 inç daha uzun olacak şekilde tasarlanmış. Flavio Manzoni liderliğindeki tasarım ekibi farklı gövde oranları olan bir otomobil ortaya koymuşlar. Otomobilin en fazla göze çarpan tasarım detayları ön çamurluktaki hava yarığının, kapının altına doğru devam eden ve marşpiye görevi gören çerçevesi ve C sütunundan arkaya doğru akan hava yarığı.

Sadece 1 adet üretilen bu otomobilin teknik verileri açıklanmamış olsa da, değerlerin GTC4Lusso ile benzer olacağını öngörebiliriz. Hatırlanacağı gibi GTC4 Lusso’da V12 silindirli, 6.3 litrelik atmosferik bir motor görev yapıyordu. 8000 d/d’de 690 HP güç ve 5750 d/d’de 697 Nm tork üretiyordu. Gücünü 7 ileri oranlı DCT şanzımanla dört tekerleğe aktaran bu motor otomobile 3.4 sn’lik 0-100 km/h hızlanma süresi ve 334 km/h maksimum hız sağşıyordu. 100-0 fren mesafesi ise 34 metre olarak açıklanmıştı.

Ferrari “Özel Projeler Programı” nedir?

Ferrari, Özel Projeler programı, benzersiz bir modele sahip olmak isteyen müşterinin gereksinimlerine göre hazırlanan özel ve türünün tek örneği Ferrari’ler hazırlayan bir program. Her proje, müşteri tarafından istenilen ve Ferrari Tasarım Merkezi ile geliştirilen fikirlerden yola çıkılarak başlıyor. Otomobilin ana hatları ve formları tanımladıktan sonra yeni modelin üretimine başlamadan önce ayrıntılı tasarım planları oluşturuluyor ve parçalar üretiliyor. Müşterinin tasarım ve onay süreçlerine doğrudan dâhil edildiği süreç ortalama bir yıldan fazla sürüyor. Bu özel sürecin sonunda; Ferrari logosunu taşıyan ve diğer tüm Maranello otomobillerini karakterize eden benzersiz bir Ferrari ortaya çıkıyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanmış Ferrari GTC4 Lusso Türkiye’de haberi için BURAYA, Ferrari global internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler