Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaHaberlerKarsan Otonom Atak Electric hazır

Karsan Otonom Atak Electric hazır

Karsan Otonom Atak Electric hazır. Nisan 2020’de çalışmalarını sayfalarımızdan duyurduğumuz Karsan Otonom Atak Electric yollara çıkmaya hazır. Avrupa ve Amerika’nın ilk seri üretim sürücüsüz otonom otobüsü olarak lanse edilen Karsan Otonom Atak ElektrikSeviye 4” olarak tanımlanan otonom sürüş özelliklerine sahip. Bu sayede önceden planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz şekilde yol alabiliyor, duraklara geldiğinde kapıları açıp, yolcular bindikten sonra kapıları kapatıp yola devam edebiliyor. Bunun dışında trafik işaretlerini de algılayıp, kırmızı ışıkta durabiliyor.

Seviye 4 otonom sürüş

Bunlar aracın farklı yerlerinde konumlanan gelişmiş sensör teknolojisi sayesinde yapılıyor. Aracın çeşitli yerlerine yerleştirilmiş çok sayıda LiDAR sensör , ön kısımda bulunan gelişmiş radar teknolojisi, RGB kameralarla yüksek çözünürlükte görüntü işleme, termal kameralar sayesinde ekstra çevre güvenliği gibi birçok yenilikçi teknoloji sayesinde araç Seviye 4 otonom teknolojisine sahip.

Karsan bu projede Türk girişimcilerin kurduğu ve ABD merkezli olarak faaliyet gösteren ADASTEC ile birlikte çalışmış.

300 km elektrikli menzil

Otonom Atak Electric, tıpkı otonom olmayan Atak gibi BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalara ve 230 kW güç, 2500 Nm tork üreten elektrik sistemi altyapısına sahip. 300 km’lik menzile ulaşan araç 8.3 metre uzunluğunda ve 52 yolcu kapasiteli.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Karsan CEO’su Okan Baş, “Merkezi yönetim sistemiyle araçlarla sürekli iletişimde kalınarak gereken durumlarda müdahale edecek ve 3. parti yazılımlarla veri paylaşım imkanı sunacak gerçek bir otonom toplu taşıma aracını pazara sunuyoruz. Bu seviyeyle aracımız planlanmış bir rotada, ister bir kampüste isterse gerçek trafik koşullarındaki toplu taşıma rotalarında sürücülü veya sürücüsüz olarak kullanılabiliyor. Gece veya gündüz olsun, yağmurlu ve karlı hava şartlarında olsun, otonom sürüşte 50 km/s hızlara kadar çıkarak rotalarda çalışabiliyor. Otonom Atak Electric, sahip olduğu özelliklerle rotada duraklara yanaşma yapabilecek, inme-binme süreçlerini yürütecek, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlayacak. Kısacası trafiği daha akıllı bir hale getirerek hata payını minimuma indirecek” bilgisini verdi.

Otonom Jest Electric de planlanıyor

Otonom Jest Electric ‘in de Karsan’ın planları arasında olduğunu söyleyen Baş,  bundan sonra devreye alacakları her aracın otonom hazırlıklı olacağını ifade etti. Baş, ayrıca kısa süre içerisinde 12 ve 18 metre boyutlarında yüzde 100 elektrikli yeni araçların yollara çıkacağı bilgisini verdi.

Otonom Atak Electric’in 8 metre alanında talebi karşılayacak en ideal model olduğunu ifade eden Karsan CEO’su Okan Baş, “Pazarda bu alanda bir fırsat gördük ve hızlı hareket ettik. Bu alanda ADASTEC gibi yine yüzde 100 yerli bir şirketle işbirliği yapmamız ayrı bir gurur vesilesi. Atak, boyutları ve sunduğu özelliklerle bizim için bir fırsattı. Şu anda Amerika ve Avrupa’da bu boyutlarda Seviye 4 otonom araç üreten başka bir marka yok. Bu noktada, dünyada bir ilkiz. Gerek boyutları gerek sahip olduğu özelliklerle bir fırsat olarak gördüğümüz Otonom Atak Electric duyulduğu günden bu yana oldukça ilgi çekti. İlk siparişimizi Romanya’dan aldık ve önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Ayrıca, kısa süre içerisinde Avrupa’dan bir sipariş daha alabiliriz. Diğer yandan aracımız, ABD’de Michigan’da bulunan bir üniversite içerisindeki gerçek rotada da kullanıma geçerek kampüs içinde öğrencileri taşımaya başlayacak. Otonom Atak Electric için hedef pazarımız ise Kuzey Avrupa.” ifadelerini kullandı.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan;

Karsan Otonom Atak Electric ilk haberi için BURAYA, Otonom Atak Electric ilk sipariş haberi için BURAYA tıklayın.

Karsan internet sitesine ulaşmak için BURAYA, ADASTEC internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın.

Otonom sürüş seviyeleri hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler