ad

Yazar hakkında

İlgili Yazılar

4 Yorumlar

 1. 1

  Ersoy KOSKU

  Başka kimin dikkatini çekti bilmiyorum ama sanki 3. vitese geçtikten sonra önce ivme normal devam ediyor, sonra hafif duraksıyor ve daha sonra tekrar devam ediyor. Sanki gazı hafif kesip tekrar gaz veriyorsunuz. Hızlanmanın iki yönünde de aynı şey var. Ayrıca vitesin geçişlerini pek beğenmedim. Üzerinde çalışılsa motorun devrini bitirmeden daha sağlıklı hızlanma sağlayabilirler gibi geldi. Test için teşekkürler.

  Yanıt
  1. 1.1

   Tarık Akagün

   Merhaba,
   Ayağımızı gazdan kaldırma gibi bir durum söz konusu değil. Biraz daha dikkatli kulak kabartırsanız otomatik şanzımanın 2. vitesten 3. vitese 80 km/s’ye yaklaşırken vites attığını fark edecekseniz. Muhtemelen şanzıman oranı ile ilgili bir uyumsuzluk var ve vites değişiminden sonra otomobil daha güçsüz devirde kaldığı için ivmelenme yavaşlıyor. Saygılar.

   Yanıt
 2. 2

  Ersoy KOSKU

  Zaten bahsettiğim sizin kullanım tarzınız değil, aksine aynı şeyden bahsediyoruz. Şanzıman diğer testlere baktığım zaman biraz eksik geliyor. Tam otomatik olsun çift kavrama olsun testlerinize katılan diğer arabalarda bu gecikme yok veya çok daha az. Kuga dan sonra yapılan son üç testi şimdi izledim ve yine aynı şeyi düşünüyorum. Volvo S60 eDrive kullandığımda sanki aynı gecikmeyi yaşadım ama çok dikkat etmemişim. DSG, EDC ve Powershift tecrübe etmiş biri olarak bu yorumu yapıyorum. İlginize, alakanıza ve testlerinize tekrar teşekkür eder, yayınlarınızın devamını dilerim.

  Yanıt
 3. 3

  İsmi Lâzım Değil

  Bence 90 km/h hızdan sonra şanzıman tork converter’ı kilitliyor, kavrama durduğu için motor devri biraz düşüyor olabilir.

  Tam otomatik şanzımanların çoğunda belli bir hızdan sonra ve belli motor devri aralığında tork converter kilitlenip kavrama tamamen durduruluyor. Sadece vites değişimlerinde ya da yüksek devirlerde kavramaya izin veriliyor. Fakat çoğu araçta belli bir hızın üstündeyken gaza hafif basılıyken kilitleme yapılıyor. Vites değişimi, düşük/yüksek motor devri ya da gaza çok basma durumlarında kilit açılıyor. Bazı araçlarda otomatik vites manuel moddayken kilitleme yapılmyor çünkü vites değiştirmek için kilidin açılması gerekiyor ki bu da gecikmeye neden oluyor. Tork converter’ın kilitlenmesi, kavramayı engellediği için sürtünme azalıyor fakat tork converter yine de içindeki yağla birlikte döndüğü için biraz sürtünme oluyor.

  Örneğin, düz yolda 100 m/h hızda giderken gaza hafif basınca motor devri değişmiyorsa (yani kavrama yapmıyorsa) ve gaza basma anında hafif sarsıntı oluyorsa tork converter kilitli demektir. Çok eski bazı araçlarda kilitleme (LOCK) tuşu bulunuyor.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir