Çarşamba, Kasım 29, 2023
spot_img
Ana SayfaLastikVideo test: Yaz lastiği-kış lastiği kuru zemin fren testi
spot_imgspot_imgspot_img

Video test: Yaz lastiği-kış lastiği kuru zemin fren testi

Havaların bir sıcak bir soğuk olduğu dönemlerde, kış lastiği veya yaz lastiği arasında seçim yapmak gerçekten zor. Bunu geçtiğimiz günlerde videolu performans testini gerçekleştirdiğimiz ve yayınladığımız BMW 320d testinde biz de yaşadık.

Geçtiğimiz günlerde videolu testini yayınladığımız BMW 320d’yi kullandığımız ilk gün kar yağışı vardı ve test aracımız doğal olarak kış lastikleriyle donatılmıştı. Ertesi gün ise güneş açtı ve hava sıcaklığı 16.5 °C dereceye kadar yükseldi. Borusan Otomotiv yetkililerine durumu ilettiğimizde, lastikleri yaz lastiğiyle değiştirmek yerine, yaz lastiği takılı başka bir BMW 320d vererek konuyu pratik ve etkili şekilde hallettiler. Kış lastiği ile ölçüm yapıldığında hava sıcaklığı 16.5 °C iken, yaz lastiği takılıyken hava sıcaklığı 17.0 °C idi ve aradaki 0.5 °C’lik fark ihmal edilebilecek bir fark.

Videolu fren testimizde yaz lastiği ve kış lastiği takılı F30 karoser kodlu yeni (2012) BMW 320d’nin fren ölçümü sonuçlarını bulabilirsiniz.

Kış ayları geldiğinde yayınlanan haberlerde ve yapılan kampanyalarda, hava sıcaklığının 7 santigrad derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanmanın öneminden bahsediliyor. Kış lastiklerinin, kış aylarındaki faydası bir gerçek. Bir çok aracın sıcak günlerde de kış lastiği ile yol aldığı görülüyor ve durum kışın yaz lastiği kullanmak kadar sakıncalı ve bu kış lastiklerini değiştirmeyi unutan kullanıcılar için de hatırlatma yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ölçüm sonuçlarına göre yaz kış lastiği takılı araç, yaz lastiği takılı aracın durduğu 37.8’inci metrede 41.5 km/s hızla gidiyor ve durmak için fazladan 8.2 metreye ihtiyaç duyuyor.

 

Yaz lastiği Kış lastiği
100-0 km/s 37.8 m 46.0 m
80-0 km/s 23.7 m 29.3 m
50-0 km/s 9.4 m 11.3 m

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler