Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaVideo TestVideo test: Porsche 911 Turbo / 0-100 km/s 3.4 sn!

Video test: Porsche 911 Turbo / 0-100 km/s 3.4 sn!


Eminiz ki şu ana kadar çeşitli kereler Porsche 911 Turbo test veya sürüş izlenimi yazısı okumuşsunuzdur. Bunların birçoğunda motorun sesinin, otomobilin ivmelenmesinin edebi bir şekilde anlatılmaya çalışıldığını görmüşsünüzdür. Şimdi ise sıra edebi bir yazıdan çok, bu performans deneyimine görsel ve işitsel olarak ortak olmaya geldi.

Porsche 911 Turbo’yu (PDK şanzımanlı), Porsche World Roadshow 2011 etkinliğinin Türkiye ayağında 6 Haziran 2011’de İstanbul Park’ta kullandık ve hızlanma-fren test ölçümlerini gerçekleştirdik.

Videoda neden fren ölçüm tablosu eş zamanlı olarak görülmüyor?

Dikkatli takipçilerimizin fark edeceği gibi görüntülerde video ile eş zamanlı fren ölçüm tablosu yok.

Bunun nedenine geçmeden önce videolu test cihazının çalışma şeklinden kısaca bahsetmek gerek. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Test cihazına farklı ölçümler için farklı temaların bilgisayardan yüklenmesi gerekiyor. Bu temalarda, videoda hangi verilerin gösterileceği önceden seçiliyor. Mesela videolu fren testi yapılacaksa (100-0 km/s, 80-0 km/s, 50-0 km/s gibi)  bunu gösterecek temanın, önceden bilgisayardan yüklenmesi gerek. Fakat cihaz; temaya-ekrana yansıtmadığı diğer tüm hızlanma-frenleme, G değerlerini kaydediyor ve bu verileri daha sonra bilgisayarda inceleyebilmek mümkün. Yani cihaz görsel olarak gösteremediği datayı da kaydetmekte. Videodaki frenleme değerleri data dosyasından ayıklanan gerçek verilerdir (rakamlar ondalık olacak şekilde yuvarlanmıştır).

Bugünkü aktivitede cihazda hızlanma teması yüklüydü. Toplam 4 defa hızlanma ardından fren testi yapıldı (videoda 3 tanesini izleyebilirsiniz).

Aktivite sonrası Porsche Türkiye yetkililerine ayrıca videolu fren testi de yapmak istediğimizi belirttiğimizde, pistte yapılan yüksek hızlı co-drive etkinliğinden sonra frenlerin ısınmış olduğunu ifade ettiler ve sonuçların iyi çıkmama ihtimali endişesiyle kabul etmediler.

Data tablolarına bakıldığında bu endişenin yersiz olduğu sonucunu çıkartmak mümkün. Çünkü bu veriler toplanmadan önce otomobille en az 20 defa art arda hızlanma-fren denemesi yapılmıştı. Burada spor otomobillerin frenlerinin (özellikle kompozit – seramik frenler için geçerli) en iyi sonucu sıcakken verdiklerini de belirtmekte fayda var.

Orijinal data grafiği ve frenleme tablosunu görmek için BURAYA tıklayın!

Yazı ve ölçümler: Tarık Akagün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler