Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaVideoVideo:Intercity İstanbul Park Pist Günü-MINI John Cooper Works Countryman

Video:Intercity İstanbul Park Pist Günü-MINI John Cooper Works Countryman

Intercity İstanbul Park Pist Günleri’nin ilki 19 Mayıs 2013’te gerçekleştirildi. Bir karnaval havasında gerçekleştirilen etkinliğe İstanbul dışından, Kocaeli ve Bursa gibi çevre illerden de yoğun katılım olduğu gözlendi. 200’ün üzerinde aracın kayıt yaptırdığı bu etkinliğe biz de Otomobil Yayıncılık olarak MINI John Cooper Works Countryman ile katıldık. Araç güçlerine göre çeşitli kategorilerin oluşturulduğu etkinlikte öncelikle kurallardan bahsedilen kısa bir toplantı düzenlendi. Etkinliğe katılabilmek için sürücüler önce pist kullanım sözleşmesini ve taahhütnameyi imzaladılar. Daha sonra ise araç sürücüleri kendi araç gruplarına ait seansın başlamasını bekleme salonunda beklediler ve start alan araçları tribünden veya bekleme salonundaki televizyonlardan izlediler. Her seansın 20 dakika sürdüğü etkinliğe biz de otomatik şanzımanlı MINI John Cooper Works Countryman ile 2 seans olarak katıldık. Piste çıkmadan önce teknik kontrolde, emniyet kemerlerinin çalışıp çalışmadığı, iç mekanda, bagajda sabitlenmemiş, dağılacak, dökülecek maddeler olup olmadığına bakıldı ve piste çıkış izni verildi.

MINI John Cooper Works’ün 1.6 litrelik turbo motoru 6000 d/d’de 218 HP güç ve 1900-5000 d/d aralığında 280 Nm (overboost ile 2100-4500 d/d arasında 300 Nm) tork üretiyor. Bu güç 6 ileri oranlı Steptronic özellikli otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden aktarılıyor. ALL4 adlı dört tekerlekten çekiş sistemi normal şartlarda güç dağılımını ön-arka tekerlekler arasında yüzde 50:50 oranında yapıyor. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması fabrika verilerine göre 7.0 saniye, maksimum hızı ise 223 km/s. 1505 kg gibi yüksek sayılabilecek bir ağırlığa sahip (hatchback kardeşi 1260 kg) John Cooper Works Countryman pistte bizi mahcup etmese de, uzun düzlüklerde hızlanma konusunda fazla kilolarını zaman zaman hissettirdi. Araç virajlara dengeli gaz tekniği ile girince oldukça dengeli bir otomobil. Otomatik şanzıman spor modda kullanıldığında ise bazı viraj çıkışlarında vites ufaltması gereken yerde bir üst viteste kalarak zaman kaybına neden oldu. Bu durumu vitesi manuel olarak ufaltarak çözebilmek mümkün.

Seans ücreti 120 TL olan etkinlikte kask kullanımı mecburi. Eğer sürücünün kendi kaskı yoksa organizasyon 20 TL’ye kask kiralama hizmeti sunuyor. Tur zamanı ölçümü için transponder kirası ise 120 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler