Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaHaberlerTogg’da son durum

Togg’da son durum

Togg’da son durum. Togg, kuşkusuz ki Türk insanının en çok merak ettiği otomobillerden bir tanesi. “Togg fabrikası ne zaman tamamlanacak, Togg üretimi ne zaman başlayacak, Togg ne zaman satışa sunulacak, Togg’da son durum ne?” gibi sorular otomobil severlerin kafasında.  Biz de Togg’un Gemlik tesislerinde düzenlenen basın toplantısına katılarak bu soruların yanıtlarını en yetkili kişiden, Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş’tan dinledik. Bu soruların cevaplarını lafı fazla uzatmadan hemen verelim. Togg fabrikasının kaba inşaatı 2022 Ocak ayı sonunda bitecek. Tesisin planlanan bitme tarihi ise Haziran 2022. Ağustos ayı başında deneme üretimi başlayacak. Togg’un satışa sunulması ise 2023 yılının ilk çeyreğinde olacak. Ancak satış kanalının nasıl olacağı henüz kesinleşmiş değil.

Togg’un hedefi ne?

Togg’un iki önemli hedefi var. Bunlardan ilki fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka olmak, diğeri de Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak.

Togg’un geleneksel bir otomobil markasından daha çok, bir teknoloji şirketi ve teknoloji markası olduğunu söyleyelim. Bu yaklaşıma göre ortaya çıkan ürün; otomobilden ziyade, yeni nesil mobilite cihazı olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda otomobil, insanların ev ve işyeri dışında zaman geçirdiği üçüncü bir yaşam alanı olarak düşünülüyor.

Yapılan açıklamaya göre Togg, kullanıcı odaklı, akıllı, bağlantılı, otonom, paylaşımlı e elektrikli bir araç. Buna göre geleneksel otomobil firmaları “Eski Lig”e mensupken, Togg,” Yeni Lig”de yer alıyor.

Eski lig, hepimizin bildiği, alışık olduğu bir sistem. Eski ligde, klasik pazarlama öğretileri kapsamında ürün ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimsenirken, Togg bundan farklı olarak kullanıcı odaklı yaklaşımı öne çıkartıyor. Eski ligde araç içinde internet, mekanik+elektronik, beygir gücü, fiziksel kilit+immobilizer gibi kavramlar konuşulurken, yeni ligde internet içinde araç, kablosuz güncelleme, işlemci gücü, blok zinciri-siber güvenlik gibi konular konuşuluyor.

Togg fabrikasının özelliği ne?

Togg fabrikasının en önemli özelliklerinden bir tanesi, faaliyete girdiğinde Avrupa’nın en temiz tesisi olacak olması. Çevreye duyarlı bir fabrika olacak Togg Gemlik Tesisleri’nde üretim süreçleri, düşük CO2 emisyonu, düşük karbon ayak izi ile yapılacak ve yenilenebilir enerji kullanılacak. Ayrıca 5 gr/m2’den daha az uçucu organik bileşen (VOP) salımı Avrupa yasal sınırının 7’de biri oranında.

‘Yeniliğe Yolculuk’ hedefinin çekirdeği olan Togg Gemlik Tesisleri’nde inşaatının başladığı 18 Temmuz 2020’den itibaren öncelikle zemin güçlendirme çalışmaları yapıldığı anlatan M. Gürcan Karakaş, toplam 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen tesislerin toplam 44 bin adet zemin güçlendirme kolonu üzerine inşa edildiğini söyledi. Yaklaşık 2 bin kişinin görev yaptığı şantiyedeki üretim birimlerine ilişkin çalışmaların Mayıs 2022’de tamamlanmasının planlandığını ve şu an itibarıyla 62 robotun kurulumuna başlandığını açıklayan Karakaş, şu bilgileri paylaştı:

“Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak. Akıllı cihazımız piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak. Ardından da yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamımız tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyoruz.”

Karakaş sözlerine  “Akıllı cihazımızı geliştirirken verdiğimiz her sözün arkasında durarak, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. ‘Yüzde 51 yerlilik oranı’ dedik, tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51’i yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz. ‘Marmara Bölgesi’nde üretim yapacağız’ dedik, Gemlik’i mobilitenin kalbi yaptık. ‘Akıllı cihazımız değil, üretimimiz de temiz olacak’ dedik, Avrupa’nın en temiz tesislerini kurduk. ‘Pandemiye rağmen gecikme olmaz’ dedik, tesislere başlama tarihimizde şaşma olmadı, planlarımız çerçevesinde ilerliyoruz. İstihdamı bölgemizden sağlayacağımızı belirtmiştik, yeni yılın ilk haftalarında sayıları 240’a ulaşacak teknisyen ve operatör ihtiyacımızı bölgemizden sağladık. ‘Yerlileştirme hedeflerimiz var, planlarımız hazır’ dedik, Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezimizi, Gebze’de prototip atölyemizi hayata geçirdik. ‘Fiziki testlere 2021 üçüncü çeyrekte başlayacağız’ dedik, başladık. 3 boyutlu modellerle simülasyonları tamamladık. Araç güvenliği ve dayanıklılığı tasarım analizlerini bitirdik. Şasi ve güç aktarma gibi geliştirme ve fonksiyon test prototiplerini Türkiye’de üreterek, test merkezlerine gönderdik. ‘Küresel oyuncu olacağız’ dedik, Stuttgart’ta Togg Europe’u kurduk, kullanıcı araştırmalarına başladık. ‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik, Farasis ortaklığında Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu zamanda, ‘2021 Ekim ayında ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Hızlı ve yaygın alt yapı oluşumuna destek için Togg Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık.” diye devam etti.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Togg yeni logo haberi için BURAYA, Togg Avrupa’ya ilk adımı atıyor haberi için BURAYA, Togg üretim sorumluluğu Murat Akdaş’ta haberi için BURAYA, Togg fabrika inşaatı başladı haberi için BURAYA tıklayın!

Togg internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler