Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaHaberlerTOGG fabrika inşaatı başladı

TOGG fabrika inşaatı başladı

TOGG fabrika inşaatı başladı. Türkiye’nin otomobili olarak lanse edilen TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) Fabrikası’nın inşaat töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 18 Temmuz 2020 günü Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapıldı.

Yeniliğe Yolculuk sloganlı TOGG’un fabrikasındaki ana başlıklar ‘Akıllı’, ‘Çevre Dostu’ ve ‘Aynı Çatı Altında’ olarak sıralanıyor. İnşaatı zemin güçlendirme çalışmaları dâhil 18 ayda tamamlanacak olan TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak, üretim yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak.

Törende konuşan TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, “Batarya ve modül paketlerimizi üretim başlangıcından itibaren yerlileştiriyoruz. Marka beğeni endeksinin kısa süre içerisinde yüzde 73 artması, TOGG markası ile devam konusunda bizi cesaretlendirdi. Pandemi döneminde kullanıcı araştırmaları ve mühendislik çalışmalarımızı planlarımız dahilinde sürdürdük, bu takvim dönemindeki çalışmaları tamamladık” dedi.

TOGG’un fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 kendisine yani Türkiye’ye ait ürünler geliştirdiği ve bu sayede milli olduğunu söyleyen Karakaş “Bu da bağımsız ve özgür olmamızı sağlıyor; kararlarımızı Türkiye’deki merkezimizde alıyoruz, özgün teknolojimizi kendimiz geliştiriyoruz, lisans ve imtiyaz hakları bize ait, tedarikçilerimizi kendimiz belirliyoruz. Bu sebeple yüzde 100 milliyiz. Ama biz yerliyiz de. Yerlilik oranımız üretim başlangıcında yüzde 51 gibi yüksek bir orana ulaşacak. Ülke olarak ilk defa elektrikli otomobil yapıyoruz, henüz tedarik sanayimiz elektrikli araçlar yönünde oluşmaya başlamadı. Biz işte dönüşümü tetikleyeceğiz, birlikte tedarik sanayimizi geleceğe hazırlayacağız ve TOGG olarak yerlilik oranında lider hale geleceğiz” diye devam etti.

Otomobil Yayıncılık olarak yeni fabrikanın hayırlı olmasını diliyoruz.

TOGG internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler