Cuma, Aralık 3, 2021
Ana SayfaHaber EkstraKarsan Elektrikli Araçlar Teknoloji Laboratuarı

Karsan Elektrikli Araçlar Teknoloji Laboratuarı

Karsan Elektrikli Araçlar Teknoloji Laboratuarı. Toplu taşıma konusunda yenilikçi çözümler sunan yerli üretici Karsan, Bursa’da Elektrikli Araçlar Teknoloji Laboratuarı kuruyor.

Nitelikli insan gücü ve kalifiye eleman, her sektörde olduğu gibi otomotivde de önemli. Otomotivde yaşanan “elektrifikasyon” süreci, bu konuda yetişmiş insan ihtiyacını da ortaya çıkartacak.  Karsan bu kapsamda otomotiv sektöründe mesleki eğitime katkı sağlamak için Bursa Valiliği ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Mesleki ve Teknik Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzaladı. İmzalanan protokol ile “Karsan Elektrikli Araçlar Teknoloji Laboratuvarı” kurulması ve bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin 10. sınıflarından seçilerek eğitim görecek 20 öğrencinin en az yüzde 50’sini kız öğrencilerin oluşturması planlanırken, çalışmayla; yakın geleceğin kadın istihdamının artırılmasına öncülük etmesi amaçlanıyor. Bursa Valiliği binasında düzenlenen imza törenine; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Karsan CEO’su Okan Baş, Endüstriyel Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Alper Bulucu, İnsan Kaynakları Müdürü Mücahit Korkut ve İl Milli Eğitim Mesleki Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Okan Baş “Elektrikli araçlar alanında yürüttüğümüz çalışmaları, bu alanda geleceğin nitelikli insan gücü olacak gençlerimiz ile paylaşacak olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Birlikte atacağımız her adımın sektörümüze, kadın istihdamına ve ülkemizin geleceğine katma değer sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Karsan Jest Electric’te BMW i modellerinde kullanılan teknoloji kullanıyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Karsan haberini okumak için BURAYA, Karsan internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

*Okurlara not: Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlük’te uzun yıllar “laboratuar” olan ve okullarda da bu şekilde öğretilen kelime, Türk Dil Kurumu (TDK) internet sitesindeki sözlükte “laboratuvar” olarak yer almaktadır. Kelimenin aslı Fransızca “laboratoire” kelimesine dayanır. TDK son yıllarda, Türkçe’ye yerleşmiş bazı kelimelerde bu tür değişiklikler yapmaktadır. Böyle giderse “şarj etmek” yerine “şarz etmek” sözünü de TDK internet sitesi sözlüğünde görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler