Çarşamba, Kasım 29, 2023
spot_img
Ana SayfaEkonomiHyundai Assan’da hisse devri
spot_imgspot_imgspot_img

Hyundai Assan’da hisse devri

Hyundai Assan’da hisse devri. 1990 yılından bu güne 30 yıldır süregelen Hyundai Motor Company ve Kibar Holding işbirliği boyut değiştiriyor. Yapılan açıklamaya göre halen yüzde 70 Hyundai Motor Company ve yüzde 30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetilen Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HAOS)’de, Hyundai, Türk ortağından hisselerini satın alacak. Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.’den bugün yapılan açıklama şu şekilde:

“Hyundai Motor Company ve Kibar Holding, 1990 yılından bu yana çeyrek asrı aşkın süredir karşılıklı güven ve saygıya dayalı örnek bir stratejik iş birliğini sürdürüyor. Eşit ortaklık yapısıyla kurulan Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HAOS), üst düzey teknoloji yatırımlarıyla Türk otomotiv endüstrisinin gelişiminde önemli bir rol üstlendi. Hyundai’nin Avrupa’daki kompakt otomobillerinin üretim üssü olarak konumlanan ve Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımlı ortak girişimlerden biri olan Hyundai Assan, % 70 Hyundai Motor Company ve % 30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetiliyor.

Ortak stratejik değerlendirmelerin ardından Hyundai Motor Company ve Kibar Grubu, Hyundai Assan’ın çoğunluk yönetiminin Kibar Holding’den hisse satın alma yoluyla Hyundai Motor Company’ye devredilmesi konusunda bir anlaşmaya vardı. Kibar Holding, hisselerin devredilmesinden sonra Hyundai Assan yönetimindeki mevcut rolünden ayrılacak ve yeni yapıda küçük bir hissedar olarak kalmaya devam edecek.

Hisse devrinin gerçekleşmesi, 2021 yılının ilk çeyreği sonunda Rekabet Kurumu izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından bekleniyor.”

Otomobil.com.tr sitesinde dah önce yayınlanan yeni Hyundai i20 test sürüşü yazısı için BURAYA, Hyundai Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler