Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaDiğerEl dezenfektanları araçlara zarar veriyor mu?

El dezenfektanları araçlara zarar veriyor mu?

El dezenfektanları araçlara zarar veriyor mu? Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle el dezenfektanları ve kolonyalar hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bu ürünler el hijyenini sağlamak için kullanıldıkları kadar, çoğu zaman yüzey temizliğinde de kullanılıyor. Tabii ki buna otomobillerin iç yüzeyleri ve iç aksamı da dâhil. Bu konuda açıklama yapan Türkiye’nin en büyük özel servisi olan RS Servis etil alkol bazlı dezenfektanların ve kolonyanın araç içi yüzeylere (plastik, kauçuk) uzun vadede zarar verebileceğini; soyulma, yıpranma ve tuşlarda silinmelere neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onayı ve MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu)raporu olmayan dezenfeksiyon uygulamalarından kesinlikle uzak durulması gerektiğine dikkat çekiliyor. Öte yandan konusunda uzman ekipler tarafından QAC bazlı, su, oksijen ve koloidal bileşenli kokusuz, iz bırakmayan dezenfeksiyon uygulamalarının yapılması öneriliyor. Ozonla dezenfeksiyon bu konuda tercih edilebilecek yöntemlerden bir tanesi.

Bununla beraber bazı otomobil üreticileri, elle dokunulan yüzeylerin izopropil alkol (isopropyl alcohol) ile de temizlenebileceğini ifade ediyor. Etil alkol (etanol) ile izopropil alkol arasındaki temel fark etil alkolün, birincil alkol olması ve izopropil alkolün ikincil bir alkol olmasıdır. Ayrıca, etil alkol ve izopropil alkol arasındaki önemli bir fark, etil alkolün iki karbona sahip olması ve izopropil alkolün üç karbona sahip olmasıdır.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınladığımız RS Servis ozonla dezenfeksiyon haberi için BURAYA, etil alkol – izopropil alkol farkları arasında daha kapsamlı açıklamalar için BURAYA tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler