Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaHaber EkstraEkpertiz yapılan 100 aracın 9’u pert

Ekpertiz yapılan 100 aracın 9’u pert

Ekpertiz yapılan 100 aracın 9’u pert. TSE belgeli otomobil ekspertiz firmaları, özellikle ikinci el otomobil alım-satım işinde, otomobilin kapsamlı incelenmesi neticesinde, potansiyel müşterinin kafasındaki soru işaretlerini büyük ölçüde kaldırıyor. Bu incelemeler sonunda karoserinin ön kısmı başka otomobilden, arka kısmı başka otomobilden alınıp, bir bütün haline getirilmiş otomobillere bile rastlanabiliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türkiye’nin en yaygın oto ekspertiz firması Pilot Garage’ın genel koordinatörü Cihan Emre “2020 yılında yaptığımız ekspertiz işlemlerinde ortalama her 100 araçtan 9’unun pert (ağır hasarlı) olduğunu gözlemledik. Temmuz ayı ortalamalarına geri dönen fiyatlarda yüzde 10’luk bir düşüş söz konusu, bazı modellerde düşüş yüzde 20’yi buldu. Bir araç satın almayı düşünen tüketicilerin alım kararlarını ertelemeden bugünleri iyi değerlendirmesini tavsiye ediyoruz. İkinci el otomobil almak için doğru zamandayız” dedi.

Emre, satılan 8,2 milyon ikinci el araçtan yüzde 65’inin ekspertiz işlemi gördüğünü ifade ederken “2020 yılı ikinci el araç pazarında en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller gördü. Bu araçların satışları bir önceki yıla göre, salgın etkisiyle ortaya çıkan sıfır kilometredeki stok problemlerine bağlı olarak ortalama 4 kat arttı. Fakat sıfır kilometre ve 2 yaşa kadar çok düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz işlemlerinde hiç olmadığı kadar değişen/boyalı parçaya rastladık. Yine yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 9’unun pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık” şeklinde konuştu.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Oto ekspertizde hatalı ölçüme dikkat” haberi için BURAYA, Pilot Garage internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler