Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaEkonomiOSD elektrikli otomobil ÖTV artışı açıklaması

OSD elektrikli otomobil ÖTV artışı açıklaması

OSD elektrikli otomobil ÖTV artışı açıklaması. Bilindiği gibi 2 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 3471 sayılı karar ile zaten küçük bir pazar payına sahip elektrikli otomobillerde;

Motor Gücü 85 kW‘ı geçmeyenler için %3 iken %10’a,

Motor Gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler için %7 iken %25’e,

Motor Gücü 120 kW’ı geçenler için %15 iken %60’a artırıldı.

Bu konu ile ilgili olarak  açıklama yapan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün “Otomotiv sanayi yapısı gereği uzun vadeli planlama ve stratejik bir bakış açısıyla yönetmesi gereken bir sanayi kolu. Sektör olarak her bir uygulamada otomotivin uzun vadeli geleceğini ve gelişimini olumluya götürmek üzere plan yapmamız ve uygulamamız gerekiyor. Vergi sistemi de bu noktada oldukça derin ve önemli bir konu. Daha önce de çok kez belirttiğimiz üzere, vergilendirmede yapılan tekil uygulamalar sisteme fayda sağlamıyor. Bu noktada, sektörümüz için vergi sadece araç satışına yönelik değil bütünsel bir bakış açısıyla ele alınarak, pazar potansiyelini ortaya çıkaracak bir yapıda kurgulanmalıdır. Dolayısıyla, son olarak küresel eğilimlerin tersine elektrikli araçlarda aniden uygulanan vergi artışının ülkemiz otomotiv ekosistemine olumsuz etkisi olur” dedi.

OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Stratejik bakış açısı ile uzun vadeli planlama, yatırım çekiciliğinin arttırılması ve mevcut yatırımların korunması için büyüyen ve öngörülebilir iç pazar, yeni ihraç pazarlarının geliştirilmesi, değişen otomotiv eko-sisteminde rekabetçiliğimizin korunması konularını otomotiv sanayiinin gündemindeki en önemli konular olarak görüyoruz. Bu kapsamda, bugünden yarına verilen dönemsel teşvikler ve aniden alınan ÖTV kararları planlarımızı olumsuz anlamda etkileyebiliyor. Türkiye’de şu anda otomotiv alanında sektörün gelişimi üzerine kurgulanmış, rekabetçi bir vergi sistemi maalesef yok. Vergi sisteminin sadece satış üzerinden değil bütünsel olarak ele alınması gerekiyor. Böylece, kuvvetli ve öngörülebilir bir iç pazarla yeni yatırımları çekmemiz ve ihracatımızı artırmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan diğer elektrikli otomobiller ile ilgili ÖTV zammı haberi için BURAYA, OSD internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler