Cuma, Şubat 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaber EkstraOto ekspertizde hatalı ölçüme dikkat

Oto ekspertizde hatalı ölçüme dikkat

spot_imgspot_imgspot_img

Oto ekspertizde hatalı ölçüme dikkat. Oto ekspertiz firmaları, özellikle ikinci el araç satın almak isteyenlerin, almak istedikleri otomobil hakkında objektif değerlendirme yapmalarıyla, sonradan ortaya çıkacak can sıkıcı durumlar yaşamamak açısından önemli. Tabii ki oto ekspertiz firmalarının TSE belgesine, kalibrasyonu yapılmış-doğru ölçüm yapan cihazlara ve kalifiye elemana sahip olmaları sonradan mağduriyet yaşamamak açısından önemli.

Türkiye’de 62 ilde, 160 noktada hizmet veren ve ülkenin en büyük oto ekspertiz şirketi olan Pilot Garage‘ın Genel Koordinatörü Cihan Emre, Haziran ayı itibariyle ikinci el araç pazarının hareketlenmesiyle birlikte, dolandırıcılık vakalarının da önemli derecede artış yaşadığına dikkat çekti. Hatalı ve yanlış ölçüm yapan boya ölçüm makineleri ve dyno sistemleri yüzünden bazı vatandaşların mağdur olduğunu söyleyen Cihan Emre bu sektörde 30’a yakın şirketin yetki belgesinin iptal edileceğini ifade etti.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre TSE belgeli ekspertiz firmalarının oranınn sadece yüzde 15 civarında olduğunu söyledi.

Emre açıklamasına “Örneğin dyno verilerinin birçok ekspertiz noktasında hatalı olduğunu biliyoruz. Maliyet sebebiyle daha az ağırlığa sahip tamburlarla ve kötü yazılımlarla araç ölçümü yaparak hatalı verilere ulaşan çok fazla ekspertiz şirketi var, bu şirketlerin hepsinin yetki belgesi iptal edilecek. Günün sonunda araç kullanıcılarına doğruluğu olmayan bilgi veriliyor. İstisnasız, kondisyonu birbirinden çok farklı olan her araçta bu firmalar yüzde 93-95 motor gücü verisi alarak insanları yanıltıyor. Maalesef sektörde TSE belgesine sahip şirket oranı sadece yüzde 15 civarında. Bu durum vatandaşımızın kandırılması, mağdur olması anlamına geliyor” şeklinde devam etti. Ayrıca sahte ekspertiz raporlarına karşı kaşe, imza ve raporun düzenlenme tarihine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler