Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaHaber Ekstraİkinci el satışın yüzde 5’i kurumsal

İkinci el satışın yüzde 5’i kurumsal

İkinci el satışın yüzde 5’i kurumsal. İkinci el otomobil pazarı 2020 yılında 2019’a göre yüzde 4.6 büyüdü ve toplamda 8.2 milyon adet ikinci el araç satıldı. İkinci el online araç pazarı ise bir önceki yıla göre yüzde 16 büyüme ile 2 milyon adedi aştı.

2020 yılı ikinci el otomobil piyasasını değerlendiren Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş salgına rağmen otomotiv sektörünün normalleşmeyle Haziran-Kasım ayları arasında radikal bir ivme kazandığını dile getirdi. Karakaş, Kasım ayı sonrasında ise salgın için alınan kısıtlama kararları ve yüksek faiz oranları sebebiyle pazarda büyük bir durgunluk yaşandığını ve durgunluğun halen devam ettiğini belirtti ve “Son 5 yılda toplamda sattığımız 10 bin araçla önemli bir veri havuzu elde ettik. Tüketici alışkanlıklarına baktığımızda, vatandaşımızın en çok Mayıs ayında aracını değiştirdiğini gözlemledik. Yine istatistiklerimize baktığımızda, satılan her 10 araçtan 6’sının krediyle satın alındığını görüyoruz. 2020’de her sıfır kilometre otomobile yaklaşık 11 adet ikinci el otomobilin denk gelirken, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61,3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarı, 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8,2 milyon adede ulaştı.  Aynı şekilde ikinci el online araç pazarı 2 milyonu aşarak yüzde 16 büyüse de ilanların büyük bölümü satışa dönmedi. Satılan araçların yüzde 50’sinden fazlası 10 yaş ve üzeri araçlar olurken en büyük talebi sıfırdaki stok sıkıntıları sebebiyle 0-1 yaş arasındaki otomobiller gördü. 2021’de toplam ikinci el araç pazarının 9 milyon adete, ikinci el online araç pazarının da 2 milyon adete ulaşmasını öngörüyoruz. Fakat döviz kuru seviyesi, faiz oranları ve pandeminin seyri büyük önem arz etmekte.” dedi.

İkinci el satışın yüzde 5’i kurumsal

Sektördeki alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini söyleyen Karakaş “Geride bıraktığımız yılda ikinci el araçlara olan ilgi, problemleri de beraberinde getirdi. Toplu halde fiyat yükselten gruplar, sahte ilanlar, sıfır kilometre araç stokçuları ya da son birkaç haftadır olduğu gibi fiyatların aşırı düşeceği algısı yaratarak toplumu beklentiye sokanlar, sektörün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. İkinci elde bilgi kirliliği çok yüksek, kurumsallaşma çok düşük. 2020 yılında satışı yapılan 8,2 milyon aracın 3 milyonu kayıt dışı şekilde, sektör dışındaki yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildi. Satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor. Acil kurumsallaşma ihtiyacı nedeniyle 2025 yılında pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan “İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelik” haberi için BURAYA, Otomerkezi.net internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler