Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerDacia Bigster Concept

Dacia Bigster Concept

Dacia Bigster Concept duyuruldu. Dacia’nın yeni SUV konsepti olan Bigster, Renault’un yeni stratejik planı Renaulution kapsamında duyurulan modellerden bir tanesi. Renaulution stratejik planı, Renault Grubu bünyesindeki uygun fiyatlı modelleriyle bilinen Dacia için de yeni bir sayfa açacak. Bunun en önemli noktalarından bir tanesi de Renault bünyesinde faaliyet gösteren diğer bir uygun fiyatlı model üreten marka olan Lada ile işbirliği. Bu işbirliği kapsamında Dacia Bigster Concept ile birlikte Lada Niva Vision konsept aracı da duyuruldu.

İşbirliği kapsamında Dacia ve Lada’da kullanılan toplam platform sayısı 4’ten 1’e (CMF-B platformu), şasi tipiyse 18’den 11’e indirilecek ve model gamı sadeleştirilmiş olacak. Bununla beraber maliyetler de aşağıya çekilecek.

Bilindiği gibi Dacia, son 15 yılda hem üretim kalitesi olarak, hem de satış adedi olarak büyük ilerleme kaydetti. 44 ülkede satılan marka, toplamda 7 milyon adedi aşan satışa ulaştı. Bigster ile başarının daha da yukarı taşınması, çekici bir C-SUV’un makul bir fiyatla tüketicilere sunulması hedeflenecek.

Dacia’nın C segmentindeki yeni SUV’unun öncüsü olan yeni Bigster Concept otomobilde, değişen regülasyonlara ve araç kullanım alışkanlıklarına uyum sağlayan, aynı zamanda alternatif enerji ve hibrit motor üretimine olanak sağlayan esnek CMF-B platformu kullanılmış.  Dayanıklı, sağlam ve güven veren bir ifadeye sahip olan Bigster Concept, 4.6 metrelik uzunluğu ile güncel Duster’dan daha uzun bir otomobil. Otomobilin tasarımı hakkında açıklama yapan Dacia Tasarım Direktörü Alejandro Mesonero-Romanos, “Bigster Consept, markanın geçirdiği evrimi özetliyor: Çekici, modern dokunuşlar ve ‘outdoor’ ruhu. Dacia olarak, erişilebilirliğin hiçbir şekilde çekicilik ile zıt kavramlar olmadığına inanıyoruz ve Bigster Concept bunun en net kanıtı” dedi.  Bigster çevreye duyarlılık konusunda da, tüm dış koruyucu panellerin geri dönüşümlü plastiklerden üretilmiş olmasıyla dikkat çekiyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınladığımız Renaulution haberi için BURAYA, Groupe Renault internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler