Cuma, Mayıs 17, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerTofaş ve Sestek yapay zekâlı araç içi asistan projesi

Tofaş ve Sestek yapay zekâlı araç içi asistan projesi

Tofaş ve Sestek yapay zekâlı araç içi asistan projesini duyurdu. Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli araç içi sesli asistanı sayesinde, sürüş esnasında sürücü ve araç içi sanal asistan arasında sesli diyalog kurulması sağlanacak.  Proje, ses ve yapay zekâ teknolojileri şirketi Sestek ile birlikte hayata geçirilecek. Tofaş Fabrikası’nda üretilen binek ve hafif ticari araçlarda kullanılabilecek olan sesli asistan uygulamasının geliştirilmesine TÜBİTAK da finansal destek sağlayacak. Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli “Araç İçi Sesli Asistan Projesi” Fiat araç kullanıcılarına, rota ve yol durum bilgisi verecek, kullanıcısının sürüş karakteristiğine özel öneriler sunacak ve anlık sesli uyarıları ile sürüş güvenliğine katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu sistem ilerleyen dönemde Fiat Yol Arkadaşım Connect ile entegre edilecek.

Sesli etkileşim

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu “Tofaş olarak, yenilikçi teknoloji kullanımına verdiğimiz önemle müşterilerimize yönelik geliştirmekte olduğumuz çözümlerimizi her geçen gün artırıyoruz. Araç İçi Sesli Asistan Projesi yenilikçi bakış açımızı yansıtmasının yanında, araçtan alınan verileri işleyerek kullanıcıya sesli  destek veren  ilk yerli asistan olarak da fark yaratacak. Proje kapsamında geliştireceğimiz araç içi sesli asistan teknolojisi sayesinde kullanıcılar, otomobilleriyle sesli etkileşim kurabilecek. Böylelikle hem güvenlik hem de kolaylık ve konfor açısından daha ileri bir sürüş deneyimi yaşanacak. Uygulamanın bilinen sanal asistanlardan en büyük farkı otomobilden çekilecek çok sayıda anlık veriyi analiz edebilecek olması. Bu sayede geri bildirimler ve analizlerden yola çıkılarak, kullanıcıya destek olacak bilgiler de sunuluyor olacak. Araç İçi Sesli Asistan, söylenenleri anlamlandırarak gerekli cevaplarla dönüş yapabilecek ve ek bilgiye ihtiyaç duyduğunda, sürücüye çeşitli sorular yönelterek detaylı bilgi talep edebilecek” diye konuştu.

Sestek Ar-Ge Koordinatörü Tuba Arslan Kır ise “Bugüne kadar akıllı ev asistanlarından, chatbot’lara uzanan geniş bir alanda kullanılan diyaloğa dayalı yapay zekâ teknolojilerimizi ilk kez bir araç içi uygulamada konumlandırmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Tofaş haberini okumak için BURAYA, Tofaş internet sitesine ulaşmak için BURAYA, Sestek internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler