Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaTestlerTest - Sürüş izlenimi: Ali Ağaoğlu’nun Tesla Roadster’ı

Test – Sürüş izlenimi: Ali Ağaoğlu’nun Tesla Roadster’ı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, bugün İTÜ’ye bağışladığı yüzde 100 elektrikli otomobil Tesla Roadster için 20 Temmuz Salı günü şirketin İstanbul’daki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenlemiş ve bize de otomobili kullanma fırsatı vermişti.

450 kg’lik pillerle 350 km menzil

Tesla Roadster, yüzde 100 elektrikle çalışan çevreci bir araç. Amerikalı Tesla Motors şirketi tarafından, İngiliz Lotus şasisi üstünde şekillendirilen Tesla Roadster, sahip olduğu 450 kg ağırlığındaki lityum-iyon bataryalar sayesinde sürücüsüne 350 km menzil sunuyor. Maksimum 201 km/s hız yapabilen ve 0’dan 100 km/s’ye sadece 4.0 saniyede çıkan Tesla Roadster, kullanım sırasında sıfır karbondioksit salınımına (şarj ederken elektrik kullanıldığı için salınım söz konusu) sahip olmasına karşın, bir spor otomobil performansı ortaya koyuyor.

Tesla Roadster’ı kullandık

Basın toplantısının ardından kısa bir süre test sürüşü yapma imkânı bulduğumuz Tesla Roadster, daha önce kullandığımız diğer elektrikli otomobiller gibi son derece sessiz. Araçta, hızlanma sırasında çıkan rüzgâr sesi ve zemine bağlı olarak az ya da çok çıkan lastik sesinden başka bir ses duyamıyorsunuz. Maksimum tork 0 d/d’den itibaren emrinizde olduğu ve aracın kasası son derece hafif olduğu için etkileyici bir hızlanma performansı söz konusu. Çok alçakta yer alan küçük sürücü koltuğuna oturmak ve koltuktan kalkmak ise biraz zahmetli. Hele bir de otomobilin üstü kapalıyken bunun daha da zor olacağını ve görüş açılarının da hayli kısıtlanacağını düşünüyorum. Arkadan itişli yapı, yüksek güçle birleşince, özellikle keskin virajlarda eğlenceli bir sürüş sağlıyor. Önde ve arkada disk frenlere yer verilen otomobilin fren performansı yeterli. Süspansiyon sistemi ise, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun merkez binasında yaptığımız sürüşte son derece konforluydu, ancak bozuk yollarda nasıl bir performans gösterir bilemiyorum. Tam dolu pillerle 350 km’lik menzil sunması, Tesla Roadster’ın en büyük avantajı. Çünkü şu ana kadar kullanma fırsatı elde ettiğimiz, yolcu koltuğuna oturduğumuz ve/veya haberini yaptığımız elektrikli otomobiller, en fazla 150-160 km menzile sahip.

Tesla Roadster teknik özellikler:

Motor: Elektrikli
Şanzıman: 1 ileri otomatik
Aktarma: Arkadan itiş
Maksimum güç: 185 kW @ 4500 d/d
Maksimum tork: 375 Nm @ 0-4500 d/d
Maksimum hız: 201 km/s
0-100 km/s: 4.0 sn
Boyutlar (uz. / gen. / yük.): 3945 / 1850 / 1265 mm
Tam dolu pillerle menzil: 350 km
Tüketim: 231 Wh/km (benzinli motorlardaki 2.5 lt/100 km’ye denk geliyor)
Şarj süresi: 3 farklı şarj aletiyle: 4 saat, 8 saat ve 24 saat
Pillerin toplam ağırlığı: 450 kg

*Tüm teknik özellikler, “Katalog Der Automobil Revue 2010 / Catalogue de la Revue Automobile 2010”dan alınmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler