Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaHaber EkstraAli Ağaoğlu Tesla Roadster’ını İTÜ’ye bağışladı

Ali Ağaoğlu Tesla Roadster’ını İTÜ’ye bağışladı

Ali Ağaoğlu, elektrikli araçlar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 2010 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye getirttiği ilk elektrikli otomobil Tesla Roadster’ı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makina Fakültesi’ne bağışladı. İTÜ’de düzenlenen törenle üniversite rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’e teslim edilen araç fakültenin elektrikli araç araştırmalarında kullanılacak.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’in ve çok sayıda öğretim görevlisinin katıldığı törende konuşan Ali Ağaoğlu, Tesla Roadster’ı çok önemsediği elektrikli araçlar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla satın aldığını hatırlatarak, “Tesla’yı almaya karar verdiğimde amacım dikkatleri elektrikli araçlara çekmekti. Yakın gelecekte herkes bu tip araçlar kullanacak. Temiz enerjiyle çalışan her türlü teknolojinin desteklenmesini ve teşvik edilmesini istiyoruz. Makina Fakültesi Dekanı arayarak Tesla Roadster’ı okulda incelemek amacıyla üç günlüğüne istedi. Ben de bunun mümkün olmadığını ancak okula hediye edebileceğimi söyledim” dedi. Türkiye’nin 2023 hedefi kapsamında otomotiv sektörü belirleyici rol oynayacaktır. Yerli otomobil üretiminde fosil yakıt tüketen araçlarda geç kaldık ancak gelecek elektrikli araçların olacaktır. Yerli üretimin gelişmesi ve Türkiye’nin dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için en önemli rol elbette üniversitelere ve buradaki araştırmacılara düşüyor. Onlara gerekli imkânları sağlama konusunda ise tüm toplumumuz gibi bizlerin de önemli sorumlulukları bulunuyor. Bu anlamda Tesla Roadster’in İTÜ nün Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ali Ağaoğlu, Türkiye’de yerli elektrikli otomobil üretimi yapılması halinde Şirketler Grubu için 500 adet araç siparişi verme sözünü de hatırlattı. Ali Ağaoğlu, Türkiye’nin her alanda kendi üretimini yapabilecek bilgi ve teknolojiye sahip olduğunu söyledi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuşmasında; “Sayın Ağaoğlu, bu bağışla geleceğin teminatı gençlere ne kadar güvendiğini bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin ilk helikopteri, ilk hidrojen teknesi, ilk küp uydusu, ilk güneş teknesi gibi birçok ilkine imza atan üniversitemiz elektrikli araç çalışmaları konusunda da haklı bir üne sahip. Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü, ilk insansız elektrikli aracı yine Makina Fakültemize bağlı Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde tasarlandı. Üniversitemize hediye edilen Tesla Roadster’ın elektrikli araçlar üzerine yapılacak Ar-Ge çalışmalarına büyük katkılar sağlayacağı inancındayım. Gençlerimize olanak tanınca dünyadaki emsallerinden farkları olmadığını hatta onları geride bırakacak çalışmalara imza attıklarını görebilirsiniz. Bugün bu kapasiteyi gören Ali Ağaoğlu elektrikli araç araştırmalarımız için destek veriyor” dedi.

TESLA ROADSTER SÜRÜŞ İZLENİMİ VE TEKNİK ÖZELLİKLER YAZISINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler