Pazartesi, Ocak 17, 2022
Ana SayfaHaberlerYumuşak lastik-sert lastik

Yumuşak lastik-sert lastik

Yumuşak lastik-sert lastik. Sert lastik-yumuşak lastik ikilemi, lastik almayı planlayan herkesin kafasında olan bir konu değilse de, bu işlere biraz ilgi duyan kişilerin merak ettiği ve bilgi kirliliğin olduğu bir konu. Bunun nedeni lastik sertliğini objektif olarak değerlendirebilecek bir çalışmanın olmaması. Mesela şu an Google’a girip yumuşak lastik-sert lastik diye arattığınızda karşınıza çıkacak sonuçlar, ölçümlenebilir gerçeklerden ziyade, sohbet seviyesinde olacaktır. İşte ben de şimdiye kadar ne Türkiye’de, ne de Dünyada daha önce benzeri hiç yapılmamış bu çalışmada; eşit sıcaklıktaki 27 lastiğin hamur sertlik derecesi ölçüm sonuçlarını açıklıyorum.

Bu ölçümlerin yapılmasında büyük desteği olan ve ölçümler sonunda harika bir Excel tablosu hazırlayan Kadir Erhan Damarlı’ya da buradan teşekkür ediyorum.

Lastik sertlik araştırması sonuçlarına geçmeden önde, bir takım şeyleri açıklamanın faydalı olacağını düşünüyorum.  Bu araştırma insanların “hangi lastik yumuşaktır” merakına ışık tutabilmek amacıyla yapıldı.  Yumuşak lastik her zaman en iyi lastik anlamına gelmeyebilir. Çünkü lastiğin performansını belirleyen çok fazla kriter var. Mesela gürültü seviyesi, ıslak veya kuruda fren mesafesi, ıslak-kuruda yanal tutunma, güç aktarımı, yakıt ekonomisi-çevrecilik benim şu anda aklıma gelen ilk kriterler.

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmada Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Hankook, Kumho, Michelin ve Pirelli markalarına ait toplam 27 lastik incelendi. Bu 27 lastiğin 5 tanesi ağır ticari, 3 tanesi de hafif ticari araçlara yönelikti. Mevsim ayrımına baktığımızdaysa 27 lastiğin 16 tanesi yaz lastiği, 3 tanesi kış lastiği, 8 tanesi M+S, yani 4 mevsim lastiğiydi. Bu lastiklerin en eskisi 1207 günlük, en yenisi 56 günlüktü.

Isınan lastiklerin hamuru ne kadar yumuşar? Yük endeksi yüksek olan lastikler daha mı serttir? İşte bu çalışma bunlara ışık tutabilmek amacıyla yapıldı. Videonun son kısmında Michelin Pilot Super Sport lastiğin soğukken (yola çıkmadan önce) ve bir saat yol yaptıktan sonraki sertlik değeri ölçümüne ve bir tane çok eski (onbeş yıllık) bir Lassa Impetus 2 lastiğin ne kadar yumuşak-sert olduğunun ölçümüne yer verildi. Videoyu izledikten sonra beğenmeyi unutmayınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler