Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaFuarVolkswagen I.D. konsept otomobili tanıtıldı

Volkswagen I.D. konsept otomobili tanıtıldı

Volkswagen I.D. konsept otomobili Paris Otomobil Fuarı 2016’da tanıtıldı. Paris’te Think New sloganıyla özel bir stand hazırlayan Volkswagen’in gelecekle ilgili tasarım ve teknoloji öngörüsünü de taşıyan yüzde 100 elektrikli bir araç olan Volkswagen I.D. konsept otomobili 600 kilometreye varan menzili ve otonom sürüşüyle dikkat çekiyor. Volkswagen I.D. konsept otomobili sıfır emisyonlu elektrikli motora sahip ve bu güç ünitesi 170 HP üretiyor. Kompakt segmentte markanın elektrikli otomobil tasarım dilini de belirleyen I.D., aynı zamanda iç tasarımda yeni Açık Alan Konsepti (Open Space Concept) felsefesini taşıyan ilk Volkswagen oldu.

MEB platformunda geliştirildi

Volkswagen’in gelecekte geliştireceği elektrikli otomobiller için de bir altyapı olacak Modular Drive Kit (MEB) platformu temel alınarak geliştirilen Volkswagen I.D. konsept otomobili, Golf modelinden daha kısa olmasına rağmen, Passat modelinin iç hacim genişliğini sunabiliyor. Bunu ise elektrikli motorun arka aksta, pillerin ise otomobilin tabanına yayılmasını sağlayan yeni tasarımıyla gerçekleştiriyor.

Volkswagen Showcar I.D. I.D. ? die Revolution. Der erste Volkswagen auf der vˆllig neuen Elektrofahrzeug-Plattform. Der erste Volkswagen, der f¸r das automatisierte Fahren vorbereitet ist.

Tek tuşla otonom sürüş

Volkswagen id konsept otomobili “I.D. Pilot” adı verilen bir otonom sürüş özelliğine de sahip. Sürücü bunu, direksiyon üstünde yer alan VW logosuna dokunarak gerçekleştiriyor. Direksiyon gizlenerek, sürücüye daha rahat bir alan sağlanıyor.

Akıllı telefon entegrasyonu

Volkswagen id concept anahtar yerine, akıllı telefonla açılıyor ve/veya çalıştırılıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarıyla oluşturdukları, sürüş modu tercihleri, koltuk, navigasyon veya eğlence sistemi ayarlarını da “Volkswagen Automotive Cloud” profiliyle otomobile yükleyebiliyor. Açıklanan plana göre, Volkswagen I.D. konsept otomobili 2020 yılında, otonom sürüş sistemli I.D. ise 2025 yılında üretime geçecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler