Salı, Nisan 16, 2024
spot_img
Ana SayfaHaber EkstraPolis emeklisi 1956 Ford Customline

Polis emeklisi 1956 Ford Customline

1950’li yılların Amerikan otomobilleri, birçok otomobilseverin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Sayfalarda görülen 1956 Ford Customline için de durum aynı. Fototasarım tarafından Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesinde fotoğraflanan bu otomobil yüzde yüz orijinal olmasa da (bagaj düğmesi eksik, tampon altı farlar sonradan takılma, arka taraftaki Ford logosu sonradan eklenme vs), gayet iyi durumda ve diri olduğundan görüntülerini takipçilerimizle paylaşmayı uygun gördük.

1960-1970 yılları arasında Eskişehir ili, Sivrihisar İlçesi Emniyet Müdürlüğü’ nde  polis aracı olarak kullanılan bu otomobil görev süresinin sonunda ihaleye çıkartılmış. İstikbalbağı köyünden İsmail Çetin tarafından alınan otomobil polis teşkilatından emekli olduktan sonra haftanın belli günlerinde Sivrihisar-İstikbalbağı arasında yolcu taşımacılığında kullanılmış. İsmail Çetin’in Almanya’ya gitmesi nedeniyle 10 yıl boyunca köyde hiç kullanılmadan kalan otomobil içinde tavukların yumurtladığı bir kümes halini almış.

1999 yılında, İsmail Çetin Almanya’dan  döndükten sonra Eskişehir’in eski ustalarından elektrikçi Davut Bayram tarafından 2800 Alman Markı’na satın alınan 1956 Ford Customline’ın yeniden doğuş süreci başlamış. En ufak parçasına kadar dağıtılan otomobilin parçalarının temizliğini yapan Davut usta, eksik parçaları Ankara, İstanbul ve Bursa’dan temin etmiş. Camların kalıplarını yurtdışından getirterek Bursa’da döktürdüğü belirtilen Davut usta otomobilin motorunu ve yürüyen aksamını kendi toplamış ve otomobil 2003 yılında tamamlanmış.

Başka bir araçla, eşi ve oğluyla bir yolculuğa çıkan Davut usta ne yazık ki bu yolculuktan geri dönememiş. Oğlu Volkan Bayram babasından kalan bu mirası bakımlarını yaparak ve yılda 2-3 defa çalıştırarak yaşatıyor.

 

Otomobille ilgili fotoğraf galerisine ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN!

Fotoğraflar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler