Cuma, Şubat 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaber EkstraPilot Garage “kilometre düşürme” konusunda uyarıyor

Pilot Garage “kilometre düşürme” konusunda uyarıyor

spot_imgspot_imgspot_img

Pilot Garage “kilometre düşürme” konusunda uyarıyor. Türkiye’nin en büyük oto ekspertiz şirketi Pilot Garage, ikinci el otomobil almayı düşünen kişileri kilometre düşürme işlemine karşı uyarıyor. Aşınmış direksiyon simidi, vites topuzu ve koltuk gibi detayları yenileme konusunda yepyeni bir sektörün ortaya çıktığını belirten Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, sayaçtan ya da herhangi bir sensör-işletim sistemi üzerinden düşürülen kilometre tespiti için TSE ve HYB belgeli bir ekspertiz şubesinde kontrol yapılmasının şart olduğunu söyledi. Özünde yüksek kilometreli, fakat kilometresi düşürülmüş bazı araçların iyi bir şekilde revize edildiğini ve hayrete düşürdüğünü söyleyen Emre, kesinlikle TRAMER sorgulaması yapılması gerektiğini dile getirdi ve “Dolandırıcılar sayaç üzerinden ya da genellikle ABS beyninden gelen iletileri keserek kilometreyi düşürme yoluna gidiyorlar. Araçların yeni görünümüne kanmadan, kaliteli bir OBD cihazıyla kapsamlı diagnoz testi yapılması gerekiyor. ABS, ESP ve benzeri sistemlerin araç beyni ECU’ya ilettiği veriler üzerinden gerçek kilometreyi tespit ediyoruz” dedi.

Emre, kurumsal olmayan merdiven altı oto ekspertiz firmalarının maliyetten kısmak adına kötü OBD cihazı kullandıklarını ve bu cihazların cep telefonu uygulamalarından farksız olduğunu söyledi.

Kilometre düşürmenin cezai yaptırımı nedir?

İkinci el araç alım satımında oldukça fazla karşılaşılan kilometre düşürme hilesi, nitelikli dolandırıcılık olarak sayılıyor. Kilometre düşürme işlemini gerçekleştirip bir araç satan ve bu suçla yargılananlara adli para cezası dışında, 2018 yılında alınan ve emsal teşkil eden kararla birlikte 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası da veriliyor. 

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan “Oto ekspertizde hatalı ölçüme dikkat” haberi için BURAYA, Pilot Garage internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler