Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana SayfaHaber EkstraPeugeot elektrikli araç hedefi

Peugeot elektrikli araç hedefi

Peugeot elektrikli araç hedefi. Peugeot, elektrikli araçlara yönelik hedef ve stratejilerini açıkladı. Hatırlanacağı gibi Peugeot son olarak lansmanını yaptığı yeni Peugeot 308 model gamında HYBRID 225 e-EAT8 ve HYBRID 180 e-EAT8 şarj edilebilir versiyonların olacağını duyurmuştu. HYBRID 225 e-EAT8; 180 HP gücündeki PureTech motor, 81 kW gücünde elektromotor ve 8 vitesli e-EAT8 şanzımanla bir araya gelerek, 225 HP’lik sistem gücü sunacak. HYBRID 180 e-EAT8 ise 150 HP gücünde PureTech motor ve 81 kW gücünde elektromotor ile 180 HP’lik toplam sistem gücü üretecek.

Peugeot’nun, bu yıl hem binek hem de ticari araçlar olmak üzere ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını hedefi  %70. Bu oranı 2023 yılına kadar %85’e çıkarmayı hedefleyen marka, 2025 yılında ise Avrupa’da ürünlerinin %100’ünü elektrikli olarak pazara sunacak.  Grubun belirli bir modelde müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi oluşturma olanağı sunan çoklu enerji platformları ise elektrikli, şarj edilebilir hibrit veya içten yanmalı olmak üzere ‘Seçme Özgürlüğü’ stratejisini mümkün kılacak. Yani tüketiciler kendi ihtiyaçlarına yönelik bir modelin hibrit, elektrikli veya içten yanmalı versiyonunu tercihe edebilecekler.

Konuyu değerlendiren Peugeot CEO’su Linda Jackson; “Elektrikliye geçiş, ister geleneksel ister elektrikli olsun, müşterilerimize ihtiyaçlarına en uygun motoru seçme imkanı veren ‘Seçme Özgürlüğü’ stratejimizin merkezinde yer alıyor. Elektrikli modellerimizin satış performansı, Avrupa’da bu stratejinin meyvesini verdiğini gösteriyor. Küresel olarak, elektrikliye geçişin yeni olduğu pazarlarda bile, özgün, premium bir marka olarak öne çıkmak için elektrikli model portföyümüzü kullanacağız. Nerede olursak olalım, ilerlemenin gerçek itici güçleri olmak istiyoruz” dedi.

Ürün gamında elektrikliye geçiş sürecini, üç yıl önce e-208 modelini sunarak başlatan Peugeot, o tarihten bu yana tamamen elektrikli e-208, e-2008, Traveller ve Expert modelleri ile şarj edilebilir hibrit SUV 3008 ve 508 modellerini duyurdu. 2021 yılının ilk beş ayında, toplam satışlarda Avrupa’nın en çok satan ikinci markası olan Peugeot, elektrikli araçlarda en çok satan üçüncü marka unvanını elinde bulunduruyor. PEUGEOT e-208 ve SUV e-2008 ise batarya elektrikli araçlar segmentinde ikinci sırada yer alıyor. Peugeot, ticari araç ürün gamındaki her bir modelin tamamen elektrikli versiyonunu da pazara sunuyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Peugeot 308 SW haberi için BURAYA, Peugeot Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler