Cuma, Mayıs 17, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerMercedes-Benz Türk 95.000 otobüs üretti

Mercedes-Benz Türk 95.000 otobüs üretti

Mercedes-Benz Türk 95.000 otobüs üretti. Mercedes-Benz Türk, üretime başladığı 1968 yılından günümüze kadar toplamda 95.000 adet otobüs ürettiğini duyurdu. Mercedes-Benz’in ürettiği 95.000’inci otobüs olan yeni Tourismo, dünyanın en modern otobüs fabrikalarından biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretildi ve teslimatı İspanya’ya yapılacak. İspanyol seyahat ve turizm firması Alsa’ya teslim edilecek olan Tourismo 16 RHD’de 394 HP güç ve 1900 Nm tork üreten 10.7 litrelik, 6 silindirli dizel motor görev yapıyor. Gelişmiş güvenlik sistemleri olarak ise mesafe takip, acil fren ve şerit takip sistemleri mevcut.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe; “53 yıldır olduğu gibi, 2020 yılında da Türkiye’deki yatırımlarımıza, üretimimize ve ihracatımıza çetin koşullara rağmen devam ediyoruz. Türkiye’yi, dünyanın otobüs üretimindeki üslerinden biri haline getirdiğimiz yatırımlarımız sonrasında sadece üretimimizle değil, mühendislik ihracatımız ile de ülkemize katma değer sağlıyoruz. Başta Avrupa olmak üzere 70’den fazla ülkede Türkiye’de ürettiğimiz otobüsler sayesinde yolcular güvenli, teknolojik ve konforlu araçlarla seyahat ediyorlar. 95.000 otobüsün her birinde emeği bulunan tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.” dedi.

1968 yılından beri faaliyette olan Mercedes-Benz Türk, 3500 kişinin istihdam edildiği Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda  ürettiği Travego, Intouro, Tourismo, Setra UL & LE ile dizel & gazlı motor seçenekleriyle Conecto Solo & Körüklü otobüsleri 70’den fazla ülkeye ihraç ediyor. 2019 yılında ürettiği 4134 adet otobüsün yüzde 96’sına denk gelen 3985 adetini ihraç eden firma, 548 milyon Euro’luk ihracat geliri sağladı.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önceden yayınlanan Mercedes-Benz Türk haberi için BURAYA, Mercedes-Benz Türk Otobüs internet sayfası için BURAYA, İspanyol Alsa seyahat firmasının internet sitesi için BURAYA tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler