Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaHaberlerGeneral Motors – Nikola işbirliği

General Motors – Nikola işbirliği

General Motors – Nikola işbirliği açıklandı. Elektrikli otomobiller gün geçtikçe popülerleşiyor. ABD’li dev üretici General Motors da, ABD’li girişimci Trevor Milton’un sahibi olduğu Nikola markası ile stratejik ortaklık kurduğunu duyurdu. Nikola, henüz üretimi olmayan, ancak gelecek vaat eden bir elektrikli ve alternatif yakıtlı araç markası. General Motors (GM) ise bünyesinde Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac, Holden, Baojun ve Wuling markalarını barındıran, son dönemde elektrikli araç yatırımlarına hız vermiş bir dev.

Yapılan açıklamaya göre GM-Nikola stratejik işbirliği kapsamında; GM, Nikola’nın yüzde 11’lik hissesini alacak. Bununla birlikte GM, Nikola Badger adlı elektrikli pickup kamyonetin mühendislik, tip-onay ve üretimini yapacak. Nikola ise Badger pickup’ın satış ve pazarlamasını yürütecek.  Konuyla ilgili açıklama yapan General Motora CEO’su Mary Barra yüksek volümlü (çok satılan) elektrikli araç segmentlerinde varlıklarını güçlendirdiklerini, daha düşük batarya ve hidrojen yakıt hücresi maliyetleri ile karlılıklarını arttırdıklarını ifade etti.

Üretiminin 2022’nin sonlarına doğru başlayacağı söylenen Nikola Badger ilk defa bu yılın Şubat ayında duyurulmuştu. Aracın kamuoyuna ilk gösterimi ise 2020 Aralık ayında ABD’nin Arizona eyaletinde yapılacak.

nikolamotor.com/badger internet adresinde ön siparişleri alınmaya başlanan Nikola Badger’ın uzunluğu 5890 mm, genişliği 2180 mm, yüksekliğiyse 1870 mm olarak açıklanıyor. Maksimum gücü 906 HP’ye ulaşan aracın 0-96 km/h hızlanması 2.9 saniye olarak veriliyor. Batarya ve yakıt hücresi toplam menzilinin ise 600 mil, yani 960 km olacağı söyleniyor.

General Motors – Nikola işbirliği kapsamında Badger’da General Motors’un Ultium batarya sistemi ve Hydrotec yakıt hücresi teknolojisi kullanılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler