Perşembe, Ağustos 4, 2022
Ana SayfaDiğerMercedes-Benz EQB hazır

Mercedes-Benz EQB hazır

Mercedes-Benz EQB hazır. Mercedes-EQ markasının 7 kişilik kompakt SUV üyesi EQB, 21-28 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor. Avrupa otomobil pazarı için Mercedes-Benz’in Macaristan’ın Kecskemét şehrindeki fabrikasında üretilecek yeni EQB, 2022 yılında Türkiye’de satışa sunulacak.

Mercedes EQA’dan sonra markanın ikinci elektrikli SUV’u olan EQB’yi, GLB’nin elektrikli versiyonu olarak düşünebiliriz. Uzunluğu 4684 mm, genişliği 1834 mm, yüksekliği 1667 mm olan EQB kompakt bir SUV için uzun sayılabilecek, 2829 mm’lik dingil mesafesine sahip. Otomobilin bagaj hacmi 5 kişilik versiyonlarda 495-1710 lt, 7 kişilik versiyonlardaysa 465-1620 lt olarak açıklanıyor. Rüzgâr direnç katsayısı ise 0.28 Cd’den başlıyor.

Mercedes-EQB menzil

Yeni EQB ilk etapta Çin’de 215 kW’lık güç seçeneği ve AMG Line donanım seviyesiyle yollara çıkacak. Avrupa’da ise müşteriler otomobil piyasaya ilk çıktığı andan itibaren önden çekişli-dört tekerlekten çekişli aktarma ve gücü 200 kW’ye kadar çıkan motor seçeneklerinden birini tercih edebilecek. Avrupa’da satışa sunulma anında EQB gamında en üst seviye EQB 350 4Matic seçeneği olacak. Bu otomobilin WLTP normuna göre enerji tüketimi 19.2 KWsa/100 km, menzil ise 419 km olarak açıklanıyor. Teknik detayları henüz açıklanmamış olsa da EQB 300 ve EQB 250 gibi daha düşük güçteki versiyonlar da ürün gamına eklenecek.

Mercedes-EQB şarj süresi

EQB, evde veya halka açık şarj noktalarında entegre şarj cihazı kullanılarak 11 kW’a kadar alternatif akımla (AC) şarj edilebiliyor. Tam şarj için gereken şarj süresi, mevcut altyapıya ve otomobilin donanımına bağlı olarak değişiyor. Mercedes-Benz Wallbox ile ev tipi prizden çok daha hızlı şarj edilebiliyor.

Doğru akımlı (DC) hızlı şarj istasyonlarıyla şarj daha da hızlanıyor. EQB, şarj durumuna ve yüksek voltajlı bataryanın sıcaklığına ve şarj kaynağına bağlı olarak 100 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Şarj durumuna bağlı olarak yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine şarj için 30 dakika yeterli oluyor. AC ve DC şarj için EQB’nin sağ tarafında bir CCS (Kombine Şarj Sistemleri) soket bulunuyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Mercedes-Benz GLB 200 test sürüşü yazısı için BURAYA, Mercedes-Benz Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler