Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana SayfaDiğerKöşe yazısı / Emre Anamur: 2012 Fransız devrimi

Köşe yazısı / Emre Anamur: 2012 Fransız devrimi

Yeni bir Fransız devrimine hazır olun! Bu devrim küçük sınıfta gerçekleşecek. Devrimin aktörleri ise iki Fransız otomotiv devi: Renault ve Peugeot. Peugeot’nun bir nevi kardeşi olarak da tanımlayabileceğimiz (Hyundai ve Kia markaları gibi), PSA Grubu bünyesinde yer alan Citroen ile birlikte Fransa’nın otomotivdeki gücünü ortaya koyan bu markalar, 2012 yılında çok önemli iki yeni modeli yollara çıkartacak. Evet, yeni Renault Clio ve 207’nin yerini alacak olan Peugeot 208’den bahsediyorum.

 

Öncelikle resmi bilgileri açıklanan ve fotoğrafları da basına dağıtılan Peugeot 208’den bahsedeyim. Jenerasyon değişimlerinde rakam büyülten Peugeot; 205, 206, 207 derken 208 rakamına geldi. Markayı B segmentinde, bir başka deyişle küçük sınıfta temsil edecek olan bu yeni aslan, modern tasarımının yanı sıra teknolojik yeniliklere zemin sağlayan yeni altyapısıyla da dikkat çekiyor. İnternetin mobil cihazlarla kullanılma oranının hızla arttığı günümüzde, Peugeot 208’in kokpiti de bu gelişmeyi destekleyecek. Daha şimdiden “Let your body Drive” sloganıyla pazarlanmaya başlanan Peugeot 208, hiç kuşkusuz 2012 yılının en önemli modellerinden biri olacak. Otomobilin Türkiye’deki satışına 2012 yılının ikinci yarısından itibaren başlanacağını söyleyebilirim (Peugeot 208’in resmi bilgi ve fotoğraflarına ulaşmak için BURAYA, videosuna ulaşmak içinse BURAYA tıklayabilirsiniz).

 

2012 yılının diğer küçük Fransız’ı ise yeni Renault Clio olacak. Üretim yeri konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yaptığı baskı sonuç vermiş ve bu otomobilin sadece Türkiye’de değil, Türkiye’nin yanı sıra Fransa’da da (Flins fabrikası) üretileceği sonucu çıkmıştı. Henüz otomobilin resmi bilgileri ve fotoğraflarına sahip değiliz. Çeşitli web siteleri tarafından bazı çizimler yayınlandı ancak elbette bunlar yanıltıcı olabilir. Ama kesin olan şu ki, Renault Tasarım Şefi Laurens van den Acker’in Frankfurt Motor Show 2011’deki görüşmemizde söylediği gibi, yeni Twingo ile başlayan yeni ön yüz Clio 4’te de karşımıza çıkacak. Nedir bu? Hemen söyleyeyim: Farlardan çıkıp aracın ön kısmını enine kat eden ince çizgi ve o çizginin tam orta kısmına entegre büyük Renault logosu. Renault Clio 4’ün üretiminin 2012 yılının son çeyreğinde başlaması planlanıyor. Eylül ayında düzenlenecek olan Paris Motor Show 2012’de seri üretim versiyonu tanıtılacak. Daha önce, yani Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı 2012’de ise aracın konsept halinin gösterilmeyeceği belirtiliyor. Ama elbette Renault yöneticileri, son anda bir sürpriz yapabilirler.

 

Sözün özü; 2012 yılında iki küçük Fransız modelin kapışmasına şahit olacağız. Satış adetleri anlamında markalarının gurur kaynakları olan Renault Clio 3 ve Peugeot 207, yerlerini Clio 4 ve 208’e bırakacaklar. İki yeni modelin de zirveye oynayacakları kesin. Biz de bu yeni rekabeti ve Clio 4 ile 208’i kullanmayı merakla bekliyoruz.

 

Beni www.twitter.com/Emre_Anamur adresinden de takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler