Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaCasus Çekimİşte yeni yerli otomobil

İşte yeni yerli otomobil

İşte yeni yerli otomobil. Renault’nun Megane Sedan’ı Karsan fabrikasında üretme nedeni bu otomobil olabilir mi? Bu ağır kamuflajlı ve henüz ismini tespit edemediğimiz yeni MPV-SUV tarzı otomobil,  muhtemelen Renault’nun yeni yerli otomobil projesi ve halen yol testleri sürdürülüyor.

Otomobil ağır kamuflajlı olduğundan ne marka olduğu belli olmuyor. Birazdan ayrıntılara gireceğimiz gibi üzerindeki tasarım çizgilerini incelediğimizde Renault olduğuna dair bir hisse kapıldık. Fakat diğer taraftan böyle bir otomobilin dünyada hiç bir basın tarafından yayımlanmamış olması da bizi hem düşündürdü hem de heyecanımızı bir kat daha artırdı. Ne de olsa ilk kez bir fotoğraflarını çekiyorduk.

Renault’nun iki hafta önce Karsan ile işbirliğine gideceği ve Megane Sedan modelinin artık Karsan fabrikasında üretileceği açıklanmıştı. Yani geleneksel motorlu araçların üretimi artık Bursa’daki Renault fabrikasında yapılmayacaktı. Bu operasyonla birlikte Renault fabrikasında özellikle yeni hibrit otomobil üretimi için yer açılmış olacak. İşte bu otomobil Megane Sedan’ı fabrikadan çıkaran model sanki. Arka bagaj kapağındaki ismi ayrıntılı olarak incelediğimizde “….NFAST” harflerini tanımlayabildik. (Belki RUNFAST olabilir!)

Gelelim otomobildeki tasarım çizgilerine. Önde çizgi şeklinde LED farlar var ve bunların devamındaki parlak krom çıtalar ortada aşağı doğru kıvrılarak Renault logosu için yer ayırmış. Tampon tasarımı da Kadjar modelinin alt tarafını anımsatıyor. Profilden baktığımızda dikiz aynaları da yine Kadjar’a benziyor. Kapıların alt tarafındaki siyah tasarlanan yerler (şu anda kamuflajlı!) Renault’nun karakteristik tasarım özelliği zaten. Balık yüzgeci anten yine Renault modellerinde kullanılıyor. Esas arka tasarım daha çok ip ucunu ele veriyor. Stop tasarımı güncel Megane Sedan’ı andırıyor. “Bıyık” şeklindeki tasarım bu araçta da var. Önde olduğu gibi arka stop lambaları da ortada aşağı doğru kıvrılarak Renault Logosu için yer ayarlanmış. Yani ön ve arakada bir tasarım bütünlüğü elde edilmiş. Ortada logo ve hemen onun altında ismin yer alması Renault’nın artık tüm modellerinde kullandığı bir tasarım dili. Bagaj kapağının tasarımı ve plakanın arka tamponda yer alması da yine Kadjar modeline benziyor. Jantların kesimi ve şekli ise Zoe modeline atıfta bulunuyor.

İç mekâna bakabildiğimiz kadarıyla kokpitin üst tasarımının ve ortadaki ekranın Captur’a benzediğini söyleyebiliriz. Bu arada geçici plakayı da araştırdık. Ancak bir bilgi elde edemedik. Yani her şey şu anda çok gizli tutuluyor. Aracın hızlı gitmesi fotoğraf çekmemizi zorlaştırdı biraz. Ancak trafik olması kısa süreli de olsa işimize yaradı. Belli ki hızlı giderek görüntü vermekten kaçınıyorlar. (Tek kişi olmasına karşın şoförün maske takması ise takdir edilecek bir davranış olsa gerek!)

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: İSA DEMİR

Kategoriler