Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaHaberlerAudi skysphere concept

Audi skysphere concept

Audi skysphere concept. Audi’nin ABD-Kaliforniya’daki tasarım stüdyosunda tasarlanan tamamen elektrikli “skysphere concept”, değişken dingil mesafesi ile dikkat çekiyor.

Audi yeni üstü açık konsepti “skysphere concept” otomobilini, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde tanıttı. Audi’nin yeni konsept otomobil ailesinin ilk üyesi olan bu konsept, gelecekte tamamen elektrikli, 2 kişilik convertible Audi otomobillerin nasıl görüneceğinin ipuçlarını veriyor. Markanın gelecekteki lüks kavramının nasıl olacağını da gösteren bu otomobil, sadece sürüş odaklı değil, aynı zamanda sıra dışı ve birinci sınıf bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Otomobil, ABD’nin en özgür eyaleti Kaliforniya’nın Malibu şehrinde yer alan Audi tasarım merkezinde tasarlanmış. Gael Buzyn yönetimindeki Bu tasarım stüdyosu, Pasific Coast Highway olarak bilinen ve ABD’nin Batı kıyısını kuzeyden güneye kat eden, doğal güzellikleriyle bilinen yola çok yakın. Otomobilin ilham kaynağı ise bu yol kadar, Audi tarihinde önemli bir yeri bulunan Horch 853 Roadster modeli.

Yolcularına özgürlük hissini sonuna kadar yaşatacağı ifade edilen Audi skyphere concept, hem grand touring (gezinti) hem de spor olmak üzere 2 farklı deneyim yaşatmak için tasarlanmış.Bunun teknik sırrı ise değişken dingil mesafesinde saklı.

Değişken dingil mesafesi

Elektrik motorları ve iç içe geçerek uzayan platform ve gövde panelleri sayesinde otomobilin dingil mesafesi ve uzunluğu 250 mm uzayabiliyor. Bununla birlikte taban yüksekliği de sürüş moduna bağlı olarak 10 mm azaltılabiliyor. Otomobilin spor modda 494 cm olan uzunluğu, GT dürüş modunda 519 cm oluyor. Otomobilin genişliği 200 cm, yüksekliği ise 123 cm. Otomobilin iç mekânı ise art deco ile dijitalizasyon harmanlanmış. Salon koltuklarını andıran koltuklar, modern otomobil  koltuklarındaki elektrikli ayarlara sahip.

0-100 km/h 4.0 saniye

skysphere concept, modern zamanlara uygun olarak tamamen elektrikli, otonom sürüş özelliklerine sahip. Otomobilin 465 kilowatt güç (632 HP) ve 750 Nm güç üreten elektrik motoru arkada konumlandırılmış. Ön-arka ağırlık dağılımı yüzde 40-60 olan yaklaşık 1800 kg ağırlığındaki bu otomobil 0-100 km/h hızlanmasını 4.0 saniye civarında bir sürede tamamlayabiliyor. Batarya kapasitesinin 80 kWh üzerinde olduğu söylenen otomobilin GT sürüş modunda WLTP normuna göre 500 km’den daha fazla menzil sunacağı açıklandı.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan yeni Audi A3 Sportback test sürüşü için BURAYA, Audi global internet sayfasına ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler