Cuma, Ocak 28, 2022
Ana SayfaHaber Ekstraİkinci el otomobil yönetmeliğine uygunluk oranı yüzde 10

İkinci el otomobil yönetmeliğine uygunluk oranı yüzde 10

İkinci el otomobil yönetmeliğine uygunluk oranı yüzde 10. Hatırlanacağı gibi 15 Ağustos 2020 tarihinde 31214 sayılı Resmi Gazete’de ikinci el otomobil alım satımına yönelik bir düzenleme yayınlanmıştı. Tam adı “İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” olan bu düzenleme otomobil alım-satım işini disipline etmek ve olası mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacına sahipti. Yönetmeliğin en fazla öne çıkan noktasıysa yetki belgesi, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularından en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gibi konulardı. Ayrıca “İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödemenin nakit yapılması halinde taşıtın satış bedeli, Bakanlıkça yetkilendirilen kuruluş tarafından taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı el değiştirmesini sağlayacak şekilde oluşturulan elektronik sistem üzerinden ödenir” maddesi de diğer önemli noktalardan bir tanesiydi.

1 Eylül 2020 itibarı ile yürürlüğe giren bu yönetmelikle ilgili olarak ülkemizin önde gelen kurumsal ikinci el otomobil alım – satım firmalarından Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yetki belgesine sahip veya yeterliliği sağlamış işletmelerin sektörde sadece yüzde 10 seviyesinde olduğunu dile getiren Karakaş “2018’den bu yana yetki belgesi almış sadece 3 bin firma var. İstanbul gibi büyük bir metropolde bu sayı sadece 400. Yaklaşık 80 bin firmanın 50 bini aynı zamanda online mecralarda, sanal dükkanı olan işletmelerdir. Sektördeki gelirin kayıt altına alınmasını sağlayacak, otomotiv sektörüne güven ve itibar kazandıracak, haksız kazancın önüne geçecek bir düzenleme olacağına inanıyoruz. Geçen sene satışı yapılan 8,5 milyon ikinci el otodan 5 milyonu kayıt dışı” dedi.  

Standartlaşma ve kurumsallaşmanın önemini vurgulayan Karakaş otomotiv sektörüne güven ve itibar kazandıracak yeni düzenlemeyle birlikte haksız ve kayıt dışı kazancın önüne geçileceğini de sözlerine ekledi.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önceden yayınlanmış Otomerkezi.net haberi için BURAYA, Otomerkezi.net internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler