Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerFord Kuga Co-Pilot360 Euro NCAP sonuçları

Ford Kuga Co-Pilot360 Euro NCAP sonuçları

Ford Kuga Co-Pilot360 Euro NCAP sonuçları. Euro NCAP olarak bilinen Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı artık gelişmiş sürücü destek sistemlerini de (ADAS) puanlıyor. Tıpkı çarpışma testlerinde olduğu gibi kolay anlaşılır puanlamada, otomobillerin sürücü destek sistemlerinin değerlendirme sonuçları açıklanıyor. Buna göre Ford Co-Pilot360 ile donatılmış yeni Ford Kuga, 4 üzerinden 3 alarak; Tesla Model 3, Volkswagen Passat ve Volvo V60 gibi otomobilleri gelişmiş sürücü destek sistemleri konusunda geride bıraktı.

Ford Co-Pilot 360, Dur&Kalk ve Trafik Levhası Tanıma Sistemine sahip Adaptif Hız Kontrol ve Şerit Hizalama Asistanı gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor.

Yeni Ford Kuga; Dur & Kalk ve Trafik Levhası Tanıma Sistemine sahip Adaptif Hız Kontrol ve Şerit Hizalama Asistanı gibi gelişmiş teknolojilerle yolu ve trafiği izlemek için bir radar ve kamera kombinasyonu kullanıyor. Bu sayede trafik ve yol akışının yanı sıra hız sınırlamalarına da otomatik olarak uyum sağlayabiliyor. Dur & Kalk sistemine sahip sekiz vitesli otomatik şanzıman ve Adaptif Hız Kontrol Sistemi, toplam frenleme kuvvetinin yüzde 50’sini kullanarak yoğun trafikte aracın tamamen durdurabiliyor. Durma süresi 3 saniyeden az ise süre dolduğunda otomatik olarak yola devam etmesini sağlıyor. Ayrıca, 3 saniyeden uzun bekleme sürelerinde sürücü direksiyon üzerindeki bir düğmeye veya yavaşça gaz pedalına basarak sistemi durdurup yoluna devam edebiliyor.

Euro NCAP Teknik Direktörü Richard Schram, “Ford Kuga, yüksek hacimli bir aile SUV’sinin ne kadar başarılı sonuçlar ve iyi bir derecelendirme elde edilebileceğini gösterdi. Kuga, İlk Sürüş Destek Sistemleri Testi’mizde tüm kategorilerde yüksek performans ve sağlam bir güvenlik sunduğunu kanıtladı. Sürücü etkileşimi konusunda araç teknolojilerinin ne derece önemli bir denge sağladığını da gözler önüne serdi” diye konuştu.

Bu değerlendirmeler iki ana kategoride puanlanıyor. Bunlardan ilki Asistans Yeterliliği (Assistance Competence), diğeriyse  Yedek Güvenlik (Safety Backup).

Bunlardan ilkinde sürücü etkileşimi + araç asistans sistemlerinin dengesi-uyumu, ikincisindeyse muhtemel bir kazayı önleme özellikleri (tepkisiz kalan sürücü müdahalesi ve çarpışma önleme) değerlendiriliyor. Yeni Ford Kuga bunlardan ilkinde yüzde 66, ikincisindeyse yüzde 86’lık bir derece aldı.

Ford Kuga Co-Pilot360 Euro NCAP sonuçları

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanmış yeni Ford Kuga test sürüşü yazısını okumak için BURAYA, Ford Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler