Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaFuarFiat Egea Hatchback ve Egea SW Cenevre’de tanıtıldı

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW Cenevre’de tanıtıldı

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW Cenevre’de gün ışığına çıktı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç fuarda yaptığı açıklamada, tıpkı ailenin ilk üyesi Egea Sedan gibi Tofaş tarafından Bursa’da üretilen Fiat Egea Hatchback ve Egea SW için “Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun oldum. Çalışanlarımızla bir kez daha gurur duydum. Böyle küresel projeler, hem memleketimizin ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerimizin gelişmesi için çok önemli” diye konuştu.

FCA Stil Merkezi ve Tofaş Ar-Ge tarafından geliştirilen ve EMEA (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) Bölgesi’nde 40’tan fazla ülkede satılmak üzere Bursa’da üretilen Egea ailesi, bir arada ilk kez 86’ıncı Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Motor seçenekleri, kalite algısı, konfor ve çok amaçlılık gibi kriterlerde en iyi fiyat/kalite oranını sunmasıyla Avrupa’nın prestijli ödülü Autobest tarafından “Yılın Otomobili” ödülüne layık görülen Egea Sedan’ın yanı sıra merakla beklenen Fiat Egea Hatchback ve Egea SW versiyonları da fuarda büyük ilgi gördü. Fiat Egea Hatchback ve Egea SW lansmanlarının gerçekleştirildiği Cenevre Otomobil Fuarı 2016’ya Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu katıldılar.

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW

Rahmi M. Koç: “Gurur duydum”

FCA üst düzey yetkililerinin de hazır bulunduğu Fiat Egea Hatchback ve Egea SW lansmanının ardından açıklamalarda bulunan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç “Siz de burada görüyorsunuz Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı” dedi. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun olduğunu ve Tofaş çalışanları ile bir kez daha gurur duyduğunu dile getiren Rahmi M. Koç “Başından beri Egea projesini takip ediyorum. Hatta, aracın dış tasarımının ilk aşamalarında, FCA’in İtalya’daki Stil Merkezi’nde, baş tasarımcı dahil pek çok görüşmelerimiz oldu. Tasarımların ulaştığı son noktayı çok beğendim. Konfor ve donanım özellikleri iyi düşünülmüş, tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte. Lansman öncesi de Egea ailesinin yeni modellerini bizzat inceledim ve test ettim. Araçların motorları da, performans ve yakıt tüketimi açısından gayet tatminkar. Ürün tasarlanırken müşteri beklentileri iyi çalışılmış, donanımı, motor seçenekleri titizlikle belirlenmiş. Üstelik 5 yıl da garanti veriyorlar” diye konuştu.

Cenk Çimen: “Yüzde 70’i ihraç edilecek”

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, FCA ile köklü ve güçlü işbirliklerinin en önemli ürünlerinden Fiat Egea’nın ilk modeli Sedan’ın dünya lansmanını İstanbul Autoshow’da yaptıklarını hatırlatırken, “Şimdi ise üçlü Egea ailesini burada hep birlikte görüyoruz. Tamamlanan seri, Fiat’ın üç araç ile birden C sınıfına güçlü bir biçimde dönüşünü ifade ediyor ” dedi. Fiat Egea’nın aynı banttan çıkan üç modeli ile akıllı bir proje olduğunu vurgulayan Cenk Çimen, “Tofaş, Ar-Ge yetkinliği ile global projeleri Bursa fabrikasına çeken büyük bir güce dönüştü. Egea projesi de bunun somut kanıtıdır. Bir otomotiv projesinin başarılı olabilmesi için hem üretim oranı hem de iç pazar ve ihracat dengesinin olması gerekir. Bu proje her ikisini de sağlıyor. Egea’nın yüzde 70’i ihraç edilecek. Projenin başlangıcında sadece tek bir aracımız vardı. Hatchback ve Station Wagon olup olmayacağı tam belli değildi. Önemli bir riski almamız gerekiyordu. Merhum Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Bey her zamanki kararlılığı ve bu projeye olan inancıyla yolumuzu açtı. Bizi cesaretlendirdi. Katkısı çok büyüktür. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW

Cengiz Eroldu: “Fiat markası yeni modellerle Türkiye’de zirve yolunda”

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise Egea projesini 1 milyar dolarlık büyük bir yatırımla hayata geçirdiklerini hatırlatırken, 2023 yılına kadar 1.2 milyon üretim, 10 milyar dolar ihracat hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Tofaş’ın Egea’nın ürün geliştirme aşamalarında önemli rol aldığını ifade eden Cengiz Eroldu, “Tofaş olarak üç yeni modelimizle, oluşan talebi karşılayabilmek için dün 3 vardiyaya geçtik. Üç yeni modelimiz, Tofaş’ı dünyanın pek çok noktasına güçlü bir biçimde taşırken, Fiat markasını da Türkiye’de zirveye çıkartacak. Egea projesinde çalışanlarımız FCA ile çok iyi bir işbirliği gerçekleştirirken muazzam bir performans sergilediler. Ülkemize ve tüm paydaşlarımıza değer yaratma hedefiyle çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz.”

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW

Fiat Egea Hatchback ve Egea SW Mayıs ve Eylül 2016’da Türkiye’de

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türkiye pazarına sunulan Fiat Egea Sedan gövde tipinin ardından, Cenevre’de dünya prömiyerleri gerçekleşen Egea Hatchback Mayıs, Egea Station Wagon gövde tipi ise Eylül 2016’da Türkiye’de satışa sunulacak. Üç donanım seviyesine sahip olacak Egea Hatchback, başlangıçta manuel vitese sahip 1.3 MultiJet 95 HP ve 1.6 MultiJet 120 HP tipinde iki adet dizel, ayrıca 1.4 Fire 95 HP ve 1.4 T-Jet 120 HP tipinde iki adet benzinli motor seçeneğine sahip olacak. Bu motor tiplerine ek olarak Eylül ayı itibarıyla sırasıyla 1.6 E-Torq 110 HP benzinli motor tam otomatik şanzıman ve 1.6 MultiJet 120 HP motor seçeneği de DCT (Çift Kavramalı Otomatik Vites) ile satışa sunulacak. Egea Station Wagon gövde tipi ise iki farklı donanım seçeneği ve 1.6 MultiJet 120 HP motorun hem manuel hem de DCT vites tipleriyle satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler