Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Ekonomi İstanbul Park Vural Ak ve Intercity ile yeniden doğuyor

İstanbul Park Vural Ak ve Intercity ile yeniden doğuyor

Son yıllarda Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone yönetiminde atıl bir tesis haline gelen, Formula 1 takviminden de çıkan İstanbul Park, gerçekleştirilen ihale sonrasında, pistin işletmesini 2023 yılına kadar Intercity’nin sahibi Vural Ak’ın alması sonrasında yeni bir döneme girdi. Vural Ak, günlük basının otomotiv editörleriyle buluşmasının ardından, 1 Aralık Cumartesi günü biz otomobil dergisi editörleriyle bir araya geldi. Vural Ak, sahibi olduğu birbirinden değerli otomobiller arasına kurulan bir masada, samimi bir atmosferde gerçekleştirilen bu sohbet toplantısında İstanbul Park ile ilgili tüm projelerini anlattı ve sorduğumuz tüm sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap verdi.

Pistin adı Intercity İstanbul Park oluyor

Vural Ak, bundan sonra Intercity İstanbul Park olarak anılacak olan pist ve çevresinde her gün yaşayan bir altyapı ve çok çeşitli tesisler inşa etmeyi planlıyor. Öncelikle Intercity Genel Merkezi pistin ofis kulesine taşınıyor. Ayrıca; çok büyük bir arazi üstüne kurulu olan tesiste; ikinci el oto pazarı, sıfır kilometre otomobillerin satılacağı showroom’lar, karting pisti, off-road ve rallikros parkurları, çocuklar için özel bir tesis, yeme-içme alanları kurulacak. Mevcut pist, oluşturulacak bir geçişle 3700 metrelik uzunluğa indirilecek ve böylece çeşitli yarışlar için uzun ve kısa pist imkânı elde edilecek. Gece yarışı yapılabilmesi için pistin ışıklandırılması da planlar arasında yer alıyor. İstanbul’un tekrar Formula 1 takvimine dâhil edilmesinin yanı sıra DTM, LeMans gibi otomobil yarışları ile motosiklet yarışlarının da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sürüş okulu açılacak

Vural Ak’ın Intercity İstanbul Park ile ilgili en önemli projelerinden biri de sürüş okulu. Ak, bu konuda Türkiye’nin en çok satış yapan 10 markasıyla yaptığı görüşmelerinin halen sürdüğünü belirtiyor. Plana göre, 7 markayla anlaşılacak ve her marka galerilerde satışta olan bir otomobilini yarış aracı haline getirip bundan 25 adet üretecek. Yurt dışı menşeli önemli bir sürüş okuluyla birlikte kurulacak olan yeni sürüş okulunda, bu araçlar kullanılarak üç yıl boyunca her yıl 400 yarış pilotu yetiştirilecek. Bu pilotlar bu araçlarla sene boyunca yarışacaklar. İçlerinden en başarılı olanlar, ileride daha güçlü otomobillerle yarışmaya devam edecekler. Bu sistem, ülkemizde eksik olan sürüş eğitimi, yarış kültürü ve motorsporlarının gelişmesine katkıda bulunacak. Öte yandan, kendinde potansiyel bulunduğunu düşünen gençler, caddelerde hız yapıp kendilerinin ve başkalarının canlarını tehlikeye atacaklarına, pilotluğu okulunda öğrenip yeteneklerini test edebilecekler.

“Burası sürekli yaşayan bir bölge olacak”

Vural Ak, Intercity İstanbul Park ve çevresinin, sürekli yaşayan, insanların aileleriyle birlikte geldikleri, otomotiv dolu bir gün geçirdikleri, otomobil ve motorsporları kültürünün gelişeceği bir bölge olmasını planlıyor. Yarış okulu, karting pisti, çeşitli pist ve parkurlarda koşulacak yarışlar, sıfır kilometre ve ikinci el araç satış alanları, yeme-içme alanları, anne-babaları araç alır satarken ya da yarış izlerken çocukların vakit geçirecekleri tesis bu tür bir yaşam alanı yaratılmasını amaçlıyor. Vural Ak, bazı günler burada konserlerin de düzenleneceği bilgisini veriyor.

Kendi otomobilinle gel, pistte tur at

Vural Ak’ın verdiği bilgiler arasında, otomobil severleri sevindirecek bir haber daha var: Pist, belirli bir ücret ve kurallar çerçevesinde, otomobiliyle gelen sürücülerin kullanımına da açılacak. Yani tıpkı Nürburgring’de olduğu gibi, kendi aracınızla gelip, pistte tur atabileceksiniz. Attığınız turda elde ettiğiniz tur zamanı da, aracınızın marka ve modeliyle birlikte pistin internet sayfasında yayınlanacak.

Medyaya da sevindirici haber

Vural Ak’ın planları arasında bir müjde de biz medya mensupları için: Pistin kullanıma uygun olduğu gün ve saatlerde, medya mensuplarının test yapma ve fotoğraf-video çekme gibi etkinliklerine izin verilecek. Bu da sizlere çok daha güzel fotoğraflar, videolar ve videolu performans testleri yayınlamamızı mümkün kılacak.

Başarılar diliyoruz

e-otodergi ve otomobil.com.tr olarak; Vural Ak ve ekibine, İstanbul Park ile ilgili tüm bu heyecan verici projelerde başarılar diliyoruz. Bir süredir atıl duran bu özel, değerli ve güzel tesis, nihayet hak ettiği konuma gelecek ve yaşayan bir organizma gibi, her geçen gün gelişerek büyüyecek. Bunun da Türk otomotiv endüstrisinin yanı sıra, markalara, otomobil severlere, medya mensuplarına, motorsporları kültürüne, sürüş eğitimine ve dolayısıyla da birçok farklı alanda ülkemize katkısı olacağını düşünüyorum. Tüm gelişmeleri gerek e-otodergi’de, gerekse otomobil.com.tr haber portalımızda sizlerle paylaşacağız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler