Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaDiğerElon Musk kimdir?

Elon Musk kimdir?

Geçen hafta sizlere elektrikli otomobilin kısa tarihçesiyle merhaba demiştik. Beklenilenin tam aksine, elektrikli otomobillerin tarihinin 1800’lu yılların sonlarına kadar uzandığını paylaşmıştık. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca belirli aralıklarda birçok girişimcinin sonu hüsran ile biten denemelerini ve 2003 yilinda Silicon Vadisi’nden ortaya çıkan genç ve aykırı bir girişimcinin; Tasla Motor’sun kurucusu Elon Musk’ın sonunda imkânsız denileni başardığını anlatmıştık. Müsaade ederseniz size Elon Musk’ın neden Tesla Motor’u kurduğunu, neleri farklı yaptığını, hangi hatalardan ders aldığını, yatırımın finansmanını nasıl gerçekleştirdiğini, tüketiciye nasıl sunduğunu konuşmaya başlamadan önce biraz Elon Musk’ın kim olduğunu konuşalım.

1971 doğumlu olan Elon Musk ilk, orta ve lise öğrenimini doğduğu ülke olan Güney Afrika’da tamamladı. Henüz orta öğrenimini tamamlamamış olmasına rağmen kendi kendine bilgisayar yazılımını öğrenen Elon üniversite eğitimini yapmak için 1989 yılında Kanada’nın Queens Üniversitesi’nden burs kazanarak Kanada’ya öğrenci olarak yerleşti. Kanada’da iki yıl öğrenci olarak ikamet eden Elon 1992 yılında Amerika’da Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden burs alarak üniversite eğitimini Ekonomi ve Fizik alanlarında cift dal yaparak 3 yilda basariyla tamamladi. 1994 senesinde Amerika’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Stanford Üniversitesi’ne doktora için kabul edilmesinin ardından staj ve araştırma için Kaliforniya Silikon Vadisi’ne gitti. Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenimine daha birinci yılında ara veren Elon küçük kardeşi Kimbal Musk’ı da Güney Afrika’dan yanına getirerek bilgisayar yazılımı üzerine girişimci olarak çalışmalarına başladı.

1995 senesinde Zip2, 1999 senesinde X.com ve 2001 senesinde ise PayPal’i kuran Elon Musk tüm bu şirketleri kurulumlarının ardından birkaç sene içerisinde sattı. PayPal’i 2002 senesinde eBay’e satan Elon’a bu satıştan 165 milyon dolar kalırken henüz 31 yasına yeni basmıştı. Stanford’daki eğitimini yarım bırakan Musk, ilerleyen yıllarda hayatını ele alan bir belgeselde ‘Stanford’daki eğitimimi yarım bırakmam hayatımda aldığım en doğru karardı’ diyerek 1990’larin sonundaki Silikon Vadisi’nde yaşanan “www” patlamasını kaçırmak istemediğini ve “doğru yer ve doğru zamandı” diyerek girişimci içgüdülerinin, risk almayı seven yanının ve özgüvenin bu başarıda ne kadar önemli olduğunun da altını çiziyordu. Daha otuzlu yaşlarının başında dudak uçuklatacak bir servete ulasan Elon PayPal satışından kazandığı bu serveti iki yeni şirket kurarak değerlendirmeye karar verdi. Bu şirketlerden ilki 2002 senesinde kurduğu SpaceX ve bir diğeri ise 2003 senesinde kurduğu Tesla Motors oldu. İlerleyen haftalarda sizlerle Tesla ve SpaceX’i daha detaylı olarak konuşmaya devam edeceğim ama dilerseniz bu haftaki yazıma son vermeden önce sizlerle birazda Elon’un kişisel hayatını paylaşmak isterim.

Nereden başlayacağımı ben de bilemiyorum ancak size bir kaç done vereyim. Başından 3 evlilik geçen Elon Musk tamı tamına 6 erkek çocuk babasıdır desem… Evet, 2 ülkeye göç eden, üç ülke vatandaşı olan, doktora öğrencisi olacak kadar okul okuyan, şirketler kurup satan daha 40’li yaslarında olan Elon’un aşk ve aile hayatı da oldukça renkli. 2002 senesinde 165 milyon dolar sermaye ile SpaceX ve Tesla’yı kuran Elon 2009 senesinde iflasın esiğine geldi ama pes etmedi bugün bu yazıyı yazdığım an itibariyle Elon Musk’in net varlık toplamı 36.5 milyar dolar seviyesinde.

Kalın sağlıcakla.

Dr. Mehmet Balkanlı

South Georgia State College

Assistant Professor of Marketing

Diğer yazılar:

Elektrikli otomobil tarihi ve Tesla devrimi

Elon Musk Tesla’yı neden kurdu?

Tesla’nın üstünlükleri nelerdir?

Tesla ve ilk prensipler teorisi

Tesla internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler