Çarşamba, Ekim 27, 2021
Ana SayfaDiğerBaykar Cezeri Uçan Araba

Baykar Cezeri Uçan Araba

Baykar Cezeri Uçan Araba ilk inceleme
Baykar Savunma, Türkiye’nin ilk elektrikli uçan araba konseptini 7 Ağustos 2019’da duyurmuştu. Yaklaşık 8 aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkartılan prototip araç, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest 2019 kapsamında kamuoyuna gösterildi.


Baykar Cezeri,uçan araba olarak tanımlansa da aslında kişisel mini helikopter veya binek octocopter (8 pervanesi olan uçan araç) olarak tanımlanabilecek bir hava aracı. Zira araba olması için en azından birkaç tane tekerleğe ihtiyacı var.
Adını 1136’da Cizre’de doğan mühendis ve bilim adamı El-Cezeri’den alan bu araç karbon gövdeye sahip, 8 motoru-pervanesi var. Toplam ağırlığı 259 kg olan Baykar Cezeri, 100 km/h seyir hızına sahip ve havada 1 saat kadar kalabiliyor. Menzili yaklaşık 70-80 km olarak açıklanan Cezeri’nin azami uçuş irtifası ise 2000 metre.


Otonom uçuş özelliğine de sahip Cezeri’nin test uçuşunun, Teknofest 2019’u takip eden bir ay içinde yapılması hedefleniyor. Videoda elektrikli uçan araba Cezeri’nin iç mekan incelemesini de görebileceksiniz.

Önceki İçerikBMC Pikap
Sonraki İçerike-otodergi 133 yayına girdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler