Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana SayfaHaberler2021 Ford F-150

2021 Ford F-150

2021 Ford F-150. 1948’den beri üretilen Ford F-150, markanın amiral gemisi durumunda. Zira bu araç ABD’nin ve dünyanın en çok tercih edilen aracı unvanına sahip. Adeta bir Amerikan efsanesi olan Ford F-150 pick-up, yeni nesliyle en üretken, en sağlam ve en güçlü Ford F-150 olma iddiasında.

Bu gibi araçlar ABD’de gerçek bir yük hayvanı gibi kullanıldıklarından yukarıda bahsi geçen konular önemli. Ford da henüz kapsamlı motor özelliklerini açıklamasa da, 2021 F-150’nin sınıfında en yüksek güç ve torku sunan model olacağını açıklıyor.

Yeni 3.5 lt PowerBoost Hybrid V6

Yeni Ford F-150 kamyonette ilk etapta 3.3 lt Ti-VCT V6, 2.7 lt EcoBoost V6, 5.0 lt Ti-VCT V8, 3.5 lt EcoBoost V6 benzinli, 3.0 lt PowerStroke V6 dizel ve 3.5 lt V6 PowerBoost Hybrid motor seçeneklerine sahip olacak. Bu motorların güç, tork ve yakıt tüketim değerleri henüz belli değil.

Ancak yeni 3.5 lt’lik PowerBoost Hybrid V6, bu segmentin en yüksek güç ve en yüksek tork sunan motoru olma iddiasında. 5440 kg çekme kapasitesi sunan bu motorun, F-150’ye bir depo yakıt ile 1100 km menzil sağladığı söyleniyor. Bu arada aracın yakıt deposu 30.6 ABD galonu, yani 116 lt!

F-150 Hybrid’de 3.5 lt’lik benzinli motor, 10 ileri oranlı otomatik şanzımana entegre edilmiş 35 kW’lık (47 HP) elektrik motoru ile birlikte görev yapıyor. Rejeneratif fren sistemi de olan araç, bu enerjiyi 1.5 kWh’lık lityum iyon bataryada depoluyor.

Kullanışlılık yeni 2021 Ford F-150 için önemli. 2 kW’lık güç çıkışı sağlayan Pro Power Onboard sistemi benzinli F-150’lerde opsiyonel. Bu sayede kamp yerlerinde veya gündelik hayatta, dış ortamlarda ihtiyaç duyulan elektrik buradan kullanılabiliyor. PowerBoost motorlu araçlarda ise 2.4 kW’lık çıkış standart veya 7.2 kW’lık çıkış opsiyonel.

“Tailgate Work Surface”, bir ticari araç olan bu pick up’ın ruhuna uygun olacak şekilde, ufak işletme sahiplerinin işine yarayacak bir özellik. “Kargo kapağı çalışma yüzeyi” olarak tercüme edebileceğimiz bu özellik sayesinde kargo kapağının içi ufak bir atölye tezgâhı olarak düşünülmüş. Bu kapak içinde kalem, ölçü aleti, bardaklık, akıllı cihaz koyma yuvası bulunuyor. Ayrıca işkence aleti olarak bilinen sıkıştırma aparatlarının kullanılmasına imkân tanıyan kargo bölümü kapağı, özellikle ahşap işi yapanların hayatını kolaylaştıracak bir detay. Bunun dışında kargo bölümü içindeki Pro Power Onboard sistemi ile matkap, taşlama makinesi gibi elektrikli cihazları çalıştırabilmek de mümkün. Bu özellik sayesinde bu tip cihazları çalıştırmak için jeneratör taşıma gerekliliği ortadan kalkıyor.

Gelelim Ford F-150’nin gövdesine… Eskisinden daha güçlü ve sert hatlara sahip araç yüksek dayanımlı çelik şasi üzerine, askeri seviyede alüminyum alaşımlı panellerden üretilmiş. Bu aracın en ilginç özelliğiyse donanım ve seçilen pakete göre 11 farklı radyatör ızgarası seçeneği sunması.

Gelişmiş bağlantı özellikleri

SYNC 4 multimedya sistemi standart. Daha gelişmiş sesli komut özelliğine sahip SYNC 4’te akıllı telefonlar kablosuz şekilde sisteme bağlanabiliyor, Apple CarPlay, Android Auto ve SYNC AppLink bünyesindeki Waze ve Ford+Alexa uygulamalarına bağlanabiliyor. 2021 Ford F-150 ayrıca araçla ilgili güncellemeleri internet üzerinden sürekli olarak alan ilk pick up olma özelliğine sahip.

Gelişmiş sürücü destek sistemlerine de sahip 2021 F-150, ABD ve Kanada’daki toplamı 160.000 km’yi aşan bölünmüş otoyollarda eller serbest sürüş (hands-free driving) imkânı da tanıyor.

Ford’un ABD’deki fabrikalarında üretilen 2021 Ford F-150, bu yılın sonbahar aylarında ABD’de satışa sunulacak.

Ford ABD internet sitesine ulaşmak için BURAYA, otomobil.com.tr internet sitesindeki Ford haberlerine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler