Perşembe, Ağustos 4, 2022
Ana SayfaEkonomiZorunlu Trafik Sigortası indirimi araştırması

Zorunlu Trafik Sigortası indirimi araştırması

Zorunlu Trafik Sigortası indirimi için Hükümet bir süre önce düğmeye basmış ve bu konuda yeni bir düzenleme getirmişti. Ağustos ayı başında yapılan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir yönetmelik değişimiyle sigorta şirketlerine Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde indirime gitmenin (ve elbette zam yapmanın) yolu açılmıştı. Bu değişiklik, kıyasıya bir rekabet içinde olan sigorta şirketleri tarafından indirim yönünde kullanılmaya başlandı.

Faaliyete geçirilen Sigorta Bilgi Merkezi web sitesi aracılığıyla da motorlu taşıt sahiplerine çok büyük bir kolaylık getirildi. Zorunlu Trafik Sigortası indirimi almak isteyen araç sahipleri, Sigorta Bilgi Merkezi’nin www.sbm.org.tr adresinde yayına giren web sitesine girerek ve bu sitede istenen T.C. Kimlik numarası ve motorlu taşıt plakasını girdikten sonra, dakikalar içinde sayıları 30’u geçen sigorta şirketinden size özel teklif alıyorsunuz. Ancak sitede çevrimiçi (online) sigorta poliçesi satın alma imkanı şimdilik bulunmuyor (ileride olacağı açıklandı). Bu aşamadan sonra yapmanız gereken, eğer yeni bir poliçe satın alıp eski poliçenizi iptal etmek ve aradaki farkı iade almak isterseniz, yapmanız gereken iş, yeni teklif aldığınız sigorta şirketinin herhangi bir acentesine gidip teklif numaranızı da vererek işlem yaptırmanız.

İşte ben de sizler için Zorunlu Trafik Sigortası indirimi araştırması yapmak ve sistemin nasıl işlediğini görmek için Sigorta Bilgi Merkezi’nin web sitesine girip T.C. Kimlik numaramı ve aracımın plakasını girince tüm sigorta şirketlerinin Zorunlu Trafik Sigortası teklifleri sıralandı. Hazırladığım görselin üst kısmında Mart 2016’da Allianz Sigorta’dan almış olduğum poliçenin yıllık primini görebilirsiniz: 517,02 TL. Yeni teklifler arasında en düşüğü 443,29 TL’yle yine Allianz Sigorta’dan geldi. En yüksek teklifi ise Ethica Sigorta verdi: 4853 TL! Dokuz sigorta şirketi ise bana teklif vermedi.

Zorunlu Trafik Sigortası indirimi araştırması sonucunda gördüm ki, sigorta şirketlerinin Zorunlu Trafik Sigortası primleri arasında hala inanılmaz bir uçurum var. Düşünsenize, bir şirket 443 TL’lik poliçe teklif ederken bir diğerinin teklifi 4853 TL’yi bulabiliyor. Ama sonuç olarak, Zorunlu Trafik Sigortası indirimi almanız çok kolaylaşmış durumda. Tüm teklifleri birkaç dakikalık bir işlem sonrasında görebiliyor olmanız önemli bir avantaj. Bu tekliflerden birinin seçmek ya da mevcut poliçenizle devam etmek size kalmış. Ben bu durumda, mevcut poliçemle devam edeceğim, çünkü zaten yenilenmesine 5 ay kaldı ve yeni aldığım en ucuz teklifle arasında çok önemli bir fark yok. Kısacası alabileceğim iade tutarı uğraşmaya değecek bir miktar değil. Ama herkesin bu teklifleri alıp değerlendirme yapmasını tavsiye ederim.

Özel haber: Emre Anamur

Zorunlu Trafik Sigortası indirimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler