Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerYeni yüzlü Porsche Cayenne 2023

Yeni yüzlü Porsche Cayenne 2023

Yeni yüzlü Porsche Cayenne 2023. 2017 yılında gösterilen ve 2019 yılında yollara çıkan üçüncü nesil Porsche Cayenne, kapsamlı şekilde elden geçirilerek 2023 için makyajlandı.  Cayenne, makyajla beraber daha dijital bir iç mekana kavuşurken, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sistemi artık Cayenne’de standart olarak sunulmaya başlandı.

Porsche Taycan’da ilk kez tanıtılan yeni Porsche Sürücü Deneyimi sistemi, sürücüye odaklanarak işlemleri optimize etmeye olanak tanıyor. Sürücünün sık kullandığı fonksiyonlar doğrudan direksiyon üzerinde veya hemen yanında bulunuyor. Örneğin, direksiyonun sol arka bölümünde bulunan kol, sürücü destek sistemlerini kullanmak için ek fonksiyonlara sahip. Yeni Cayenne’de otomatik vites kumanda kolu gösterge panelinin sağında konumlandırılmış ve bu sayede orta konsolda, depolama bölmeleri ve şık siyah panel tasarımına sahip geniş klima kontrolü için yer açılmış. Mekanik klima düğmeleri kolay bir kullanım sunma iddiasında. Yeni Porsche Sürücü Deneyimi’nin bir diğer önemi, dijital ve analog unsurlar arasında doğal bir denge sağlaması.

Cayenne’in yeniden tasarlanan kokpitinde ilk kez tamamen dijital 12,6 inçlik bir gösterge paneli yer alıyor. Kavisli bir tasarıma sahip gösterge ekranı isteğe bağlı değiştirilebilen temalara da sahip. Standart olarak 12,3 inç genişliğine sahip merkezi Porsche İletişim Yönetimi (PCM) ekranı, yeni gösterge paneline uyumlu bir şekilde entegre oluyor ve araç ile ilgili tüm bilgilere kolayca erişilmesine olanak sağlıyor. Önde bulunan yolcu için ise ilk kez 10,9 inç genişliğinde opsiyonel bir ekran sunuluyor. Bu ekran aracılığıyla yolcu, araçla ilgili performans verilerine, eğlence sistemi kontrollerine erişim sağlayabiliyor. Ayrıca video içeriği akışı seçeneğiyle yolculuk deneyimini zenginleştiriyor.

Yeni Cayenne Avrupa’da üç farklı motor seçeneğiyle ile piyasaya çıkıyor. Porsche tarafından geliştirilen, kapsamlı bir şekilde iyileştirilmiş 4.0 lt V8 biturbo motor, yeni Cayenne S’de V6 motorun yerini alıyor. 474 PS (349 KW) maksimum güç ve 600 Nm tork ile eski versiyondan 34 PS (25 kW) ve 50 Nm daha fazla güce sahip. Hem Cayenne S hem de Cayenne S Coupé 0’dan 100 km/s hızlanmasını yalnızca 4,7 saniyede tamamlıyor. Aracın maksimum hızı ise 273 km/s. Başlangıç seviyesinde yer alan Cayenne geliştirilmiş bir 3.0 lt V6 turbo motora sahip. Eskisinden 13 PS (10 kW) ve 50 Nm daha fazla güç üreten motor artık 353 PS (260 kW) ve 500 Nm üretiyor.

Altı silindirli motor aynı zamanda Cayenne E-Hybrid’in güç aktarma organlarının da temelini oluşturuyor. Yeni elektrik motorunun 30 kW iyileştirilerek 130 kW’a (176 PS) çıkarılmasıyla birlikte toplam güç 346 kW’a 470 PS (346 kW) yükseliyor. Donanım seviyesine bağlı olarak kapasitesi 17,9 kWh’den 25,9 kWh’ye yükseltilmiş yüksek voltajlı bir batarya ile donatıldığından, WLTP’ye göre 90 kilometreye kadar tamamen elektrikli bir menzil artık mümkün. Yeni 11 kW’lık yerleşik şarj cihazı, artan batarya kapasitesine rağmen, uygun bir güç kaynağında şarj süresini iki buçuk saatten daha kısa bir süreye indiriyor. Yolculuk sırasında, optimize edilmiş e-hibrit sürüş modları aracın verimliliğini artırıyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Porsche Cayenne Turbo GT hazır haberini okumak için BURAYA, Porsche Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

 

 

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler