Salı, Ağustos 9, 2022
Ana SayfaHaberlerYeni Toyota Mirai tanıtıldı

Yeni Toyota Mirai tanıtıldı

Yeni Toyota Mirai tanıtıldı. Hidrojen yakıt hücreli otomobil Toyota Mirai’nin ikinci nesli tanıtıldı. Toyota’nın GA-L adlı modüler platformu kullanılarak üretilmiş yeni Mirai, ekstra hidrojen tankı ile yüzde 30 daha fazla, yani 650 km’lik menzile ulaşabiliyor.

Eskisinden daha çekici bir görünüm sunan ikinci nesil Toyota Mirai’nin yüksekliği 65 mm alçaltılarak 1470 mm’ye düşürülmüş. Bununla birlikte otomobilin uzunluğu 140 mm artarak 2920 mm,toplam uzunluğu da 85 mm artarak 4920 mm olmuş.

Yeni Toyota Mirai’de otomobilin tabanına T formu ile konumlandırılmış toplam 3 adet hidrojen tankı bulunuyor. Bu tankların toplam hidrojen kapasitesi 5.6 kg. Eski nesildeki toplam hidrojen tankı kapasitesi ise 4.6 kg’dı. Otomobilde yer alan yakıt hücresi güç dönüştürücüsü (Fuel Cell Power Converter – FCPC) GA-L platformu için özel olarak geliştirilmiş. Mirai, 5.4 kW/l güç yoğunluğuyla birlikte 174 HP güç üretirken, geliştirilen yapısıyla birlikte -30˚C gibi soğuk koşullar için dahi yüksek performans sunuyor. Yeni Mirai aynı zamanda mevcut Mirai’nin nikel metal hibrit bataryası yerine lityum iyon yüksek voltajlı batarya ile donatıldı. 84 hücreli Batarya daha küçük boyutlarına rağmen daha fazla enerji yoğunluğuna, daha düşük ağırlığa (46.9 kg yerine 44.6 kg) sahip ve daha verimli.

Havayı temizliyor

Mirai sıfır emisyonun bir adım ötesine geçerek, negatif emisyon kavramını da hayatımıza sokuyor.Bu sayede otomobil hareket halindeyken havayı da temizliyor. Toyota’nın bir yeniliği olarak aracın hava girişine katalizör tipi bir filtre eklendi. Yakıt hücresi sistemini beslemek için araca hava çekilirken, dokumasız (nonwoven) kumaş filtre elemanı üzerindeki elektrik yükü, kükürt dioksit (SO2), nitrit oksitler (NOx) ve PM 2.5 parçacıklar dâhil olmak üzere çevreyi kirleten mikroskobik parçacıklar yakalanıyor. Sistem, hava yakıt hücresi sistemine geçerken 0 ile 2.5 mikron çapındaki partiküllerin % 90-100’ünün uzaklaştırılmasında etkili oluyor.

Yeni Toyota Mirai tanıtıldı.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan İBB Hidrojen Dolum İstasyonu haberi için BURAYA, Toyota Türkiye internet sitesi için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler