Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerYeni Renault Duster 2024

Yeni Renault Duster 2024

Yeni Renault Duster 2024. Dacia Duster 2011’de yollara çıktığında, bütçesi kısıtlı olan kişileri SUV segmenti ile tanıştırmayı amaçlamıştı. Bunda da başarılı oldu ve aradan geçen 13 yıl içinde Türkiye’nin en çok tercih edilen modellerinden biri oldu. Adeta kendi başına bir marka olan Duster, 2024 yılı itibarı ile Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilecek ve yoluna Renault Duster olarak devam edecek. Bu arada Duster’ın bazı pazarlarda Dacia Duster olarak satılmaya devam edeceğini de belirtelim.

Bu karar, “Uluslararası Oyun Planı 2027” kapsamında Renault’yu Türkiye’de pazar lideri yapma hedefinin ilk hamlesini oluşturuyor. “Uluslararası Oyun Planı 2027” kapsamında OYAK ve Renault 400 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaparak, Oyak Renault Fabrikaları’nda Duster’ın yanı sıra üç yeni Renault SUV modelini de 2027 yılına kadar üretime alacak ve fabrikayı küresel bir ihracat üssü haline getirecek. Duster, 2010 yılından bu yana Avrupa dışındaki 50’ye yakın pazarda satılan 1,7 milyonun üzerinde satışla güçlü bir uluslararası itibara sahip.

Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda en ileri teknolojiyle üretilecek olan Renault Duster, kalitesi ve yüksek işçilik seviyesiyle geniş bir kitleye hitap edecek.  Model, kendinden renkli plastik ve çizilmeye dayanıklı malzemelerden üretilen dış gövde koruma özellikleriyle dayanıklılık gerektiren kullanım koşulları için tasarlandı. Ayrıca Renault’nun üretim standartlarını karşılamak üzere kapsamlı test süreçlerinden geçti.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Türkiye’de üretilecek olan Renault Duster, aslında içimizden biri.  Türkiye’de kullanıcıların yıllardır büyük bir beğeniyle kullandığı ve alıştığı Duster deneyimini yeni bir boyuta taşıyor. Yerel bir model olacak Yeni Renault Duster, çağımızın ve Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılayan çok güçlü ve etkileyici bir model.  İddialı SUV özellikleri, sert ve güçlü yapısı, gelişmiş 4×4 becerileri ve en güncel hibrit güç-aktarma sistemlerinin yanı sıra iddialı görünümüyle de tüm Türkiye’nin ilgisini çekecek. Yeni Renault Duster ile pekiştirdiğimiz SUV modellere odaklanma hedefimiz, Renault markasının başarısına ivme katacak. OYAK ve Renault ortaklığının ülkemize katkı sağlayacak stratejisi, Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirmenin yanı sıra küresel pazarlarda da rolümüzü güçlendirecek” dedi.

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek ise: “Renault, güçlü ortağı OYAK ile 54 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Renault Duster modelimizi Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretmek, Türkiye’de pazar lideri olma hedefimizin ilk adımı. Renault Duster sayesinde markayı güçlendirebilecek, SUV segmentindeki varlığımızı geliştirebilecek ve elektrifikasyona geçiş stratejimizi hayata geçirebileceğiz. Bursa fabrikamızı sadece Avrupa değil, tüm dünyanın ihracat merkezi haline getireceğiz. OYAK ile birlikte Türkiye otomotiv sektörünün gelişimine çok önemli katkılarda bulunuyoruz” dedi.

Yeni Renault Duster 2024 ‘ün tüm motor seçenekleri henüz açıklanmasa da, yeni Dacia Duster ile aynı motor seçeneklerine sahip olacağını öngörebiliriz. Bunlar Hybrid 140, TCe 130 ve Eco-G 100.

Hybrid 140’ta; 1 içten yanmalı ve 2 elektrik motoru görev yapıyor. 1.6 lt’lik 94 HP güç üreten, 4 silindirli benzinli motorla birlikte, 49 HP’lik bir elektrik motoru ve bir de yüksek voltajlı marş motoru görev yapıyor. İçten yanmalı motora bağlı dört vites ve elektromotora bağlı iki vitesli otomatik şanzıman olmak üzere gelişmiş bir yapıdan oluşuyor.

48 V hafif hibrit teknolojili (MHEV) TCe 130’da ise, Atkinson çevrimli, 3 silindirli, 1.2 litrelik, turbo beslemeli benzinli motor görev yapacak. Bu motor 4×2 veya 4×4 aktarma seçenekleri sunacak.

ECO-G 100 ise model gamının LPG’li versiyonu. Düşük maliyet odaklı müşterilere yönelik Duster Eco-G, muadil benzinli motorlara göre yüzde 10 daha az CO2 emisyonu sunma iddiasında. 50 lt’lik benzin + 50 lt’lik LPG deposuna sahip Duster Eco-G’nin 1300 km’ye ulaşan menzil sunacağı belirtiliyor.

CMF-B platformu kullanılarak üretilecek yeni Renault Duster, 2024 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’de tanıtılacak. Otomobilin satışlarına ise ön sipariş sistemiyle başlanacak.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Renault Duster Bursa’da üretilecek” haberi için BURAYA, Renault Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

 

 

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler