Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaFuarYeni Peugeot SUV modelleri Paris’te sergilenecek

Yeni Peugeot SUV modelleri Paris’te sergilenecek

Yeni Peugeot SUV modelleri Paris Otomobil Fuarı 2016’yı bekliyor. Bu modeller arasında yeni 3008, yeni 5008 ve 3008 DKR yer alıyor. Fransız üretici Peugeot, bu yılki SUV atağı planı çerçevesinde 5 yeni SUV modelinin tanıtımını yapıyor. Yılın ilk yarısında Avrupa’da tanıtılan yeni Peugeot 2008, Çin pazarı için büyük değişikliklerle tanıtılan Peugeot 3008 ve henüz 1 ay önce tanıtılan ve yine Çin’e özgü Peugeot 4008 bunlardan ilk üçüydü. Şimdiyse yeni Peugeot 3008 ve eskiden bir MPV olan ama yeni jenerasyonunda bir SUV’a dönüşen yeni 5008 Paris’te tanıtılacak. Peugeot bu yıl Paris Motorshow 2016’da siyah ve bakır renklerinin öne çıktığı 3600 metrekarelik alana kurulu tamamen yeni bir tasarım ve mimariyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yeni Peugeot SUV modelleri

Yeni Peugeot 3008 2017 modeli

Yeni Peugeot SUV modelleri arasında kompakt sınıfta yer alan yeni 3008’in hedefi, satışa sunulmasının hemen ardından pazarın hakim oyuncularından biri haline gelmek. Bunun için yeni nesil Peugeot i-Cockpit, ilham veren tasarım, optimize edilmiş mimari verimlilik ya da yüksek teknolojiyle elde edilmiş konfor ve güvenlik özellikleri gibi silahları var. Güçlü ve verimli motorlardan oluşan bir yelpaze ve farklı zevklere uygun karakterler olarak ifade edilen Sportif GT ve GT Line versiyonları yeni Peugeot 3008 SUV modelinde sunuluyor. 3008 SUV, Peugeot’nun tüm dünyada fark yaratan yeni SUV ürün gamının başlangıcını temsil ediyor. Fransa-Sochaux’da üretilen yeni Peugeot 3008 SUV, Paris Otomobil Fuarı 2016’nın ardından, birkaç hafta içinde tüm dünyada satışa sunulacak.

Yeni Peugeot SUV modelleri

Yeni Peugeot 5008 2017 modeli

Yeni Peugeot SUV modelleri arasında ilginç bir model var: Yeni 5008. “İlginç” dememizin nedeni, aslında tüm otomobil severlerin onu bir kompakt MPV olarak tanımaları. Ama artık Peugeot 5008 bir SUV. Adı değişmemiş olsa da, tasarım anlamında geçmişten kalan en küçük bir özellik bile bulunmuyor. Yeni Peugeot 5008, 7 koltuklu büyük bir SUV olarak yepyeni bir alanda yer almaya başlayacak. Peugeot 5008, yeni bir katılımcı olarak büyüyen bu sınıfta pek çok direnci kıracak bir ürün olarak ifade ediliyor.

Yeni Peugeot 5008 SUV sadece Peugeot i-Cockpit ve verimli modüler altyapı EMP2 gibi avantajlara sahip olmakla yetinmiyor. Zarif ve dinamik tasarımının altında ileri seviyede kullanışlılık da sunuyor: Birbirinden bağımsız 7 koltuğuyla yeni Peugeot 5008 SUV, MPV’lerin fonksiyonellik özelliklerinin tamamını sunan ilk SUV olma özelliğine sahip. İkinci sıradaki koltuklar tamamen bağımsız, her biri ayarlanabiliyor ve tamamen katlanabiliyor. Katlanma özelliğine sahip üçüncü sıradaki koltuklar kolayca ortadan kalkıyor ve rekor bir seviye olan 780 lt (VDA 210) hacimli bagajı kullanıma sunuyor. Yeni Peugeot 5008 SUV Fransa-Rennes’de üretiliyor ve 2017’deki resmi tanıtımından önce Paris Otomobil Fuarı 2016’da ilk kez gösterilecek.

Yeni Peugeot 3008 DKR

Yeni Peugeot SUV modelleri arasında bir tane de yarışçı var: 3008 DKR. Ocak ayında Dakar’da (Güney Amerika) ve yaz aylarında İpek Yolu Rallisi’nde elde ettiği zaferle 2016 yılını başarıyla tamamlayan Peugeot, 2017 sezonuna güçlü başlıyor. Gelecek Dakar Rallisi’nin detayları yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor ve rekabet her zamankinden zorlu olacak gibi görünüyor. Toplam dört Peugeot Total ekibi değişmeden yoluna devam ederken, etaplar tamamen yeni bir hız canavarıyla tanışacak: Peugeot 3008 DKR.

Peugeot Style Centre ile ortak tasarlanan Peugeot 3008 DKR, yeni 3008 SUV’un sıra dışı bir yansımasını taşırken rahatça tanınabilmesini sağlayacak tasarım detaylarına da sahip. Bir yarış aracı olmasına rağmen SUV kardeşinin karakterine sadık kalan Peugeot 3008 DKR’da parlak siyah şeritler ve tavan çizgisini vurgulayan krom detaylar kullanıldı. İki aracın ön ve arka görünümleri farlar, ızgara ve aslan pençesi görünümlü stoplar da dahil büyük oranda benzeşiyor. Peugeot Sport ekibi yeni aracı geliştirirken teknik detaylara özel gösterdi. Soğutma sistemi optimize edilirken yol tutuşun geliştirilmesi için gerek amortisör yapısı ve gerekse de süspansiyon geometrisi yenilendi. Ayrıca çeşitli güçlendirmelere karşın aracın ağırlığı önceki araçla aynı tutulabildi ve yenilenen iklimlendirme sistemi tüm ekibin taktirini kazandı.

Peugeot mühendisleri 3,0 litrelik V6 silindirli çift turbo beslemeli motoru geliştirmeye devam etti. Alt devirlerde çok daha yüksek tork değeri sunan motor böylece çok daha yüksek bir çekiş gücü sunuyor. Yeni Dakar regülasyonları motordaki kısıtlayıcının çapını geçtiğimiz yıl kullanılan 39 mm yerine 38 mm olarak kullanılmasını öngörüyor. Bu ise yaklaşık 20 HP güç kaybı anlamına geliyor. Mühendisler güç kaybını dengelemek için de bir dizi optimizasyonlar yaptılar. Yapılan iyileştirmeler sonucu motorun tork ve güç eğrisi aşağıya çekilirken, motor artık maksimum gücünü daha düşük bir devirde kullanıma sunuyor.

Tıpkı 2015’te olduğu gibi, Peugeot Total Takımı 3-7 Ekim arasında koşulacak Fas Rallisi’ne katılacak. Peugeot 3008 DKR burada Carlos Sainz ve Lucas Cruz ikilisinin pilotajında ilk yarış testine çıkacak. Onlara İpek Yolu Rallisi’nin galibi Cyril Despres ve David Castera ikilisi Peugeot 2008 DKR’nin jübilesi için eşlik edecek. 2017 Peugeot Total Takımı; Stephane Peterhansel ile Jean Paul Cottret, Carlos Sainz ile Lucas Cruz, Cyril Despres ile David Castera ve Sebastien Loeb ile Daniel Elena’dan oluşan ekipleriyle 2017 Dakar Rallisi startında 4 adet Peugeot 3008 DKR ile hazır bulunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler