Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaHaberlerYeni Peugeot 3008 2016 modeli haber ve videosu

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli haber ve videosu

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli bugün Fransa’nın başkenti Paris’te tanıtıldı. Fransız üreticinin kompakt crossover-SUV modeli olan 3008; yeni tasarımı, yeni nesil Peugeot i-Cockpit, PureTech ve BlueHDi motorlar, EAT6 tam otomatik şanzıman ve yeni teknolojileriyle dikkat çekiyor. Eski modelden farklı olarak, dünya pazarlarında satışa sunulacak olan yeni Peugeot 3008 2016 modeli, Paris Otomobil Fuarı 2016’da Peugeot standının yıldızı olacak.

Tasarım

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli; yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barlarıyla dikkat çekiyor. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve krom süslemelerle ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Izgaranın ortasında aslan logosu yer alıyor. İnce sert hatlı halojen farlar keskin bir bakışı beraberinde getirirken, opsiyonel olarak sunulan Full LED farlarla çok daha sert ve keskin bir ifade oluşuyor. Ön bölümde birçok geniş hava girişleri bulunuyor. Tüm bu tasarım detayları yeni Peugeot 3008 SUV’a dinamik olduğu kadar özgün bir karakter kazandırırken, aynı zamanda marka aidiyetini de beraberinde getiriyor. Uzun ve düz motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden krom çıta kalite algısını yükseltirken bu yapı HX1 konsept otomobiline gönderme yapıyor. Ön bölüme hakim olan ve beraberinde sportif dinamizmi getiren tasarım dili yeni Peugeot 3008 2016 modelinin geneline yansıtılırken aynı zamanda modern bir görünümü beraberinde getiriyor.

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli

Araç etrafındaki koruyucu unsurlar, büyük tekerlekler ve tavan rayları gibi SUV segmentine has tasarım detayları yeni Peugeot 3008 SUV’un olmazsa olmazları. Ancak bunlar büyük bir titizlikle ele alınan detaylar sayesinde çok daha özgün ve sofistike bir tasarımla bütünleşiyor. Tüm bu ince detaylar sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV gösterişli, modern ve fütüristik bir görünüm ortaya koyuyor.

Ön bölümde başlayan ve profil boyunca devam eden sade ve modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Eğimli arka camın altında bulunan parlak siyah panel parlak stop guruplarını sarıyor. Aslan pençesi şeklindeki stop lambalarının da etkisiyle ortaya çıkan görsel imza, ister gündüz olsun, isterse de gece Peugeot’nun her daim fark edilmesini ve tanınmasını sağlıyor.

Boyutlar

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli 4,45 metre uzunluğa, 1,84 metre genişliğe ve 1,62 metre yüksekliğe sahip. Eski modelle karşılaştırıldığında uzunluk 8o mm artmış, genişlik aynı kalmış, yükseklik ise azalmış. Yeni 2675 mm’lik dingil mesafesi ise eskisinden 62 mm daha fazla. Yerden yüksekliği 220 mm olan yeni Peugeot 3008 2016 modeli, eskisinden 90 litre daha büyük olan, 520 litrelik bir bagaja sahip. Bagaj hacmi, arka koltuklar öne katlandığında 1580 litreye kadar çıkıyor. Öte yandan, diğer boyut değişiklikleri ise şöyle: Arka bacak mesafesi +24 mm, ön dirsek mesafesi +17 mm, arka dirsek mesafesi +4 mm ve arka baş mesafesi +36 mm (sac tavan).

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli

İç mekan

Yeni Peugeot 3008 2016 modelinin iç mekanında en çok dikkat çeken özellik, yeni nesil i-Cockpit. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon iki kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor. 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getiriyor. Sisteme entegre edilen altı adet piyano tuşu görünümlü düğmeler; radyo, iklimlendirme paneli, navigasyon, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişim sağlıyor. Yükseltilmiş gösterge paneli 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini destekliyor. Direksiyon üzerinde bulunan küçük bir düğme üzerinden kumanda edilen beş farklı gösterge modu sürücüye göstergeyi kişiselleştirme imkanını sunuyor. ‘Personal’ modunda sürücü dokunmatik ekran üzerinden örneğin navigasyon yönlendirmeleri, sürüş destek sistemi, motor bilgileri, yol bilgisayarı ve rota bilgileri gibi bilgilerin kopyalarını ekrana aktarma imkanı tanıyor. Her bir özellik farklı bir görsel animasyonla canlandırılıyor.

Motorlar

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli motor gamında bulunan motorlar şunlar:

1.2L PureTech 130 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman)

1.2L PureTech 130 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

1.6L THP 165 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

1.6L BlueHDi 100 S&S BVM5

1.6L BlueHDi 120 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman)

1.6L BlueHDi 120 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

2.0L BlueHDi 150 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman)

2.0L BlueHDi 180 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

Advanced Grip Control

Advanced Grip Control; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş çekiş, 18 inçlik M+S (Mud&Snow / Çamur ve Kar) tipi özel lastikler ve HADC (Hill Assist Descent Control / Eğim iniş destek sistemi) adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Yeni eğim iniş destek sistemi Hill Assist Descent Control (HADC) dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. Sistemdeki asıl yenilikçi özellik ise aracı 3 km/s gibi son derece düşük bir hızda tutarak en zor koşullarda bile kontrollü ve güvenli bir iniş sağlaması. Söz konusu özellik orta konsolda bulunan bir düğme ile kontrol ediliyor.

Fransa’da üretiliyor

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli Sochaux Fabrikası’nda üretilirken Fransız Trémery ve Douvrin fabrikaları ise tüm motor seçeneklerini üretip tedarik ediyor. Bu yönüyle yeni Peugeot 3008 SUV “Origine France Garantie” Fransa Orijinal Garantisi etiketiyle bantlardan çıkacak. Yeni Peugeot 3008 SUV ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılarak otomobil severlerin beğenisine sunulacak ve ardından Ekim ayı itibariyle global pazarlarda satışa sunulacak.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Yeni 2017 Peugeot 3008 modeli fiyat listesini yayınladık. Ulaşmak için BURAYA tıklayınız. 

Yeni Peugeot 3008 2016 modeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler