Perşembe, Ağustos 4, 2022
Ana SayfaHaberlerYeni Dacia Sandero-Sandero Stepway-Logan

Yeni Dacia Sandero-Sandero Stepway-Logan

Yeni Dacia Sandero-Sandero Stepway-Logan 2021. Hatırlanacağı gibi bundan kısa bir süre önce yeni Dacia Sandero, yeni Dacia Sandero Stepway ve yeni Dacia Logan ’ın ön gösterimi yapılmıştı ve biz de sayfalarımızda yayınlamıştık. Şimdi ise Dacia’nın artık sembolleşmiş bu üç modelinin detayları ile karşınızdayız.

“Paranın tam karşılığını almak” sözünün otomobil sektöründeki karşılığı olan Dacia, 3’üncü nesil Dacia Sandero, Sandero Stepway ve Logan’da da bu yaklaşımı devam ettiriyor. Otomobillerin tasarım felsefesinin temeli ise önceden olduğu gibi ulaşılabilir fiyatlar, kompakt ölçüler ve basit kullanım. Ancak bu sefer günümüz beklentilerine uygun şekilde daha modern ve teknolojik otomobiller ortaya çıkartılmış.  Dacia’nın en fazla satılan modeli olan Sandero ilk defa 2007 yılında tanıtılmıştı ve bugüne kadar elde ettiği 2.1 milyon adedi aşan satışla adeta markanın belkemiği oldu. Toplam Sandero satışlarının yaklaşık yüzde 65’ini, yani 1.3 milyonunu ise Sandero Stepway oluşturdu.

GÜNCELLEME, 17 Şubat 2021: Yeni Dacia Sandero 2021 fiyat listesine ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN!

Güncelleme, 8 Mart 2021: Yeni Dacia Sandero Stepway test sürüşü yazısına ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Yeni Sandero, Sandero Stepway ve Logan, Renault Grubu’nun modüler CMF platformu kullanılarak üretilmiş. Bu yeni platform sayesinde otomobillerin gövdelerinin burulma direncinin arttırıldığı ve ağırlıklarının azaltıldığı ifade ediliyor. Bununla beraber süspansiyon sisteminin de yenilenmesiyle amortisörlerin daha iyi darbe emişe sahip olacağı, ayrıca otomobillerin yol tutuş ve direksiyon tepkilerinin eskisinden daha iyi olacağı belirtiliyor.

Otomobillerde, donanıma göre 3 farklı multimedya sistemi seçeneği sunulacak. Bunlar Media Control, Media Display ve Media Nav. Bununla beraber bu yeni modeller ile birlikte Dacia tarihinde ilk defa sunroof seçeneği de sunulacak. Ayrıca LED farlar, eski nesildeki halojen farlara göre yüzde 37 daha uzak mesafeyi (110 metre) ve yüzde 9 daha geniş alanı (24 metre) aydınlatacak. Otomobillerin dış tasarımda dikkat çeken diğer bir noktaysa ele tam olarak oturan kapı kolları. Bu tip kapı kolları daha kolay kullanım sağlamasının yanı sıra, ciddi kazalar sonrasında kapının dışarıdan açılmasını da kolaylaştırıldıkları için tercih ediliyorlar.

Yeni Dacia Sandero 2021

Ailenin B-Hatchback otomobili olan Sandero, eskisiyle karşılaştırıldığında daha yatık ön cama sahip. Daha dengeli hatları olan otomobilin uzunluğu 4088 mm (eskiye göre +19 mm), genişliği 1848 mm (eskiye göre +115 mm), yüksekliğiyse 1499 mm (-20 mm). Dingil mesafesiyse +15 mm’lik artışla 2604 mm olmuş. Otomobilin bagaj hacmiyse 328 lt. Dacia Sandero’nun yüklü halde 133 mm olarak açıklanan taban yüksekliği, araç yüksüz haldeyken 162 mm.

Yeni Dacia Sandero Stepway 2021

Model gamının SUV – Crossover tarzı versiyonu Sandero Stepway ise, kardeşi Sandero’dan belirgin şekilde farklılaştırılmış. Daha maceracı görünen Sandero Stepway’in motor kaputundaki çıkıntılar, farklı radyatör ızgarası ve farklı ön tamponu ilk bakışta dikkat çekiyor. Bu versiyon ön tampon farkından dolayı Sandero’dan 11 mm daha uzun, yani 4099 mm. Bununla beraber otomobilin 1535 mm’lik yüksekliği de (tavan rayları ile 1587 mm) Sandero’dan 36 mm daha fazla. Yüklü durumda 174 mm’lik taban yüksekliği olan Sandero Stepway’in boş haldeki taban yüksekliği 201 mm. Sandero Stepway’in, Sandero’dan daha yüksek olmasının nedeninin büyük ölçüde farklı jant-lastik kombinasyonundan olduğu belirtiliyor.

Yeni Dacia Logan 2021

Hatırlanacağı gibi Dacia gamının sedan versiyonu olan Logan bir ülkemizde satılmıyordu. Onun yerine ikiz kardeşi diyebileceğimiz Renault Symbol satılıyordu. Bilindiği gibi B segmenti sedanların bagaj kısmı, çoğu zaman emanet gibi veya sonradan eklenmiş gibi duruyor. Ancak Renault – Dacia tasarımcıları yeni Logan’da gözü rahatsız etmeyen bir tasarım çizgisi yakalamışlar. Yeni Dacia Logan 4396 mm uzunluğa ve 1501 mm’lik yüksekliğe sahip. Bagaj hacmiyse 528 lt.

Motor ve şanzıman seçenekleri

Yeni Sandero, Sandero Stepway ve Logan gamında ilk etapta üç motor seçeneği sunulacak. Bunlar 1.0 lt SCe 65 HP (Stepway hariç), 1.0 TCe 90 HP ve 1.0 ECO-G 100 HP. Dizel ise motor seçenekleri arasında yer almıyor. 1.0 ECO-G, benzin ve LPG ile çalışan bi-fuel (çift yakıtlı) bir motor. Otomobil 50 litrelik benzin deposuna ve 50 litrelik LPG deposuna sahip. Ancak LPG tankının kullanılabilir kapasitesi 40 lt. Bu iki depo ile fabrika verilerine göre toplamda 1300 km menzile ulaşan otomobiller, LPG kullanımında benzine göre yüzde 11 daha az CO2 emisyonuna sahip. Model gamındaki diğer önemli bir yenilikse otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (robotize) Easy-R ‘ın yerine CVT şanzıman seçeneğinin sunulacak olması.

Otomobil.com.tr sitesinde dahaönceden yayınlanan yeni Dacia Sandero-Sandero Stepway-Logan haberini okumak için BURAYA, Dacia Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler