Çarşamba, Ekim 27, 2021
Ana SayfaHaberlerToyota Otomotiv Türkiye 30 yaşında

Toyota Otomotiv Türkiye 30 yaşında

Toyota Otomotiv Türkiye 30 yaşında. 1990 yılında Toyota’nın ikinci Avrupa üretim tesisi olarak kurulan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT) 30. yılını kutluyor. 1990 yılında kurulduktan sonra 1992 yılında temelleri atılan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, üretim faaliyetlerine 1994 yılında Sakarya’da başladı. Fabrikanın açılışında, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel  “Bu patates tarlalarında artık Corolla bitecek.” diyerek gündeme oturmuştu.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren üretim ve ihracatta önemli başarılara imza atarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyor. TMMT 1994 yılından beri toplamda 2 milyon 603 bin 420 adet otomobil üretti. Üretilen bu otomobillerin 2 milyon 173 bin 877 adeti 150’den fazla ülkeye ihraç edilirken, 33 milyar 500 milyon ABD doları civarında da ihracat geliri sağlandı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ülke ekonomisine katkısı ihracat ile sınırlı değil. Bunun dışında 5.500 kişiye istihdam sağlamasıyla da Türk ekonomisine katlı sağlıyor. Sosyal sorumluluk projelerini ve çalışan sağlığını kurumsal bir değer olarak gören Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, gelecek yıllarda da hem üretim ve ihracat performansını arttırmak hem de topluma ve çalışanlarına katma değer sağlamaya devam etmeyi hedefliyor.  Üretim kalitesi ile de ön planda olan Toyota Türkiye fabrikası, Amerikan değerlendirme kuruluşu J.D. Power tarafından C-HR modeli ile Avrupa ve Afrika bölgesinin en iyi fabrikası seçildi ve “Golden Plant” (Altın Tesis) ödülü aldı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo.

Konuyla ilgili açıklama yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo, “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak 30 yıldır otomotiv sektörünün öncü markaları arasında yer almanın ve uluslararası rekabette gücünü ortaya koymuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana bizimle birlikte olan ve hedeflerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan tüm çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin emeklerini en içten dileklerimle takdir ediyorum.” dedi. 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA, otomobil.com.tr sitesindeki Toyota haberlerine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler