Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaÇevreToyota hibrit satışları 15 milyonu aştı

Toyota hibrit satışları 15 milyonu aştı

Toyota hibrit satışları 15 milyonu aştı. Toyota hibrit otomobil satışlarının 15 milyon adedi aştığını duyurdu. Toyota’nın ilk hibrit otomobili 1997’de yollara çıkan Prius’tu. 1997 yılının diğer bir önemli gelişmesiyse Kyoto Protokolü’nün imzalanmış olmasıydı. Toyota Prius da bu protokolün ruhuna uygun bir otomobildi. Toyota’nın açıklamasına göre hybrid otomobiller sayesinde 1997 yılından günümüze atmosfere 120 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleşti.

Dünya çapındaki toplam 15 milyonluk Toyota Hybrid satışının 2.8 milyonu Avrupa’da yapıldı. Günümüzde tüm Avrupa’daki Toyota satışlarının yüzde 52’si hibrit. Toyota’nın 2009 yılından beri Türkiye’de sattığı hibrit otomobil sayısı ise 23.659. Şu anda Türkiye’de trafiğe kayıtlı hibrit araçların yüzde 93’ü Toyota markalı.

Türkiye’de de 2009 yılından bugüne kadar 23 bin 659 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Bugün Türkiye’de trafikte bulunan her 100 hibrit araçtan 93’ü Toyota logosunu taşıyor.

Hibrit ve hidrojen

Günümüzde model gamında 44 hibrit model barındıran Toyota hidrojen yakıt hücreli araçların, geleceğin elektrikli araçları arasında önemli bir bölümünü oluşturacağını tezini desteklerken, aynı zamanda farklı güç üniteleri geliştirmeye de devam ediyor. Buna göre Toyota emisyonları azaltma hedefi doğrultusunda farklı elektrikli araçlar sunmaya devam edecek. Tek bir araç tipini geleceğin modeli olarak değerlendirmeyen Toyota, hibritler, kablo ile de şarj edilebilen hibritler, yakıt hücreliler ve bataryalı elektrikli araçlar olmak üzere hepsinin birer rolü olduğu vizyonuyla hareket ediyor. Toyota bu vizyonla birlikte Avrupa’da 2025 yılına kadar, en az 10 adedi sıfır emisyonlu elektrikli model olacak şekilde 40 yeni veya güncellenmiş elektrikli motora sahip model sunacak. Hibrit araçlar, güç ünitesi tercihlerinde temel seçenek olarak kalmaya devam ederken, hidrojen yakıt hücreli ve elektrikli olmak üzere diğer araç tipleri de Toyota tarafından satışa sunulacak.

Toyota hibrit satışları 15 milyonu aştı. Toyota’nın güncel hibrit gamı. Soldan sağa: Yaris, Corolla Hatchback, Corolla Sedan, C-HR, RAV-4 ve Camry Hybrid.

Toyota Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA, Toyota Corolla Hybrid karşılaştırması için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler