Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerToyota GR Yaris güçlendi

Toyota GR Yaris güçlendi

Toyota GR Yaris güçlendi. Yeni Toyota GR Yaris 2024 tanıtıldı. Toyota’nın hızlı hactchback’i GR Yaris, 2024 için güncellendi. Yeni model daha iyi bir performans ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunma iddiasında. Bunun için TOYOTA GAZOO Racing mühendisleri, Toyota test sürücüleri, yarış ve ralli pilotları, GR Yaris’in “sürücü öncelikli” bir otomobil olarak temel karakterini zenginleştirmek adına birlikte çalıştılar.

Öncelikle motordan bahsedelim. Yeni 2024 Toyota GR Yaris, makyajsız versiyondan 19 HP daha güçlü ve 30 Nm daha fazla tork sunuyor. Motorda supaplar yenilenmiş. Ayrıca D-4ST yakıt enjeksiyon basıncının artırılması gibi güncellemelerle birlikte hafif pistonlar kullanılarak daha dayanıklı bir motor elde edilmiş. Otomobilde görev yapan 1.6 litrelik, 3 silindirli, turbo beslemeli motor 6500 d/d’de 280 HP güç, 3250-4600 d/d aralığında 380 Nm tork üretiyor. Bu güç 6 ileri oranlı iMT manuel şanzıman veya 8 ileri oranlı GAZOO Racing Direct Automatic Transmission üzerinden dört tekerleğe aktarılıyor.

Aynı zamanda yeni modelde sunulacak özel “Pist Paketi’nde” daha iyi soğutma performansı sunan bir donanım tercih edilebilecek. Bu pakette yeni bir alt radyatör, hava girişinde modifikasyonlar ve bir ara soğutucu spreyi yer alıyor.

Otomobilin gövde rijitliğini arttıracak çalışmalar da yapılmış. Bunun için kaynak noktaları yüzde 13, gövde yapıştırıcı malzemeler ise yüzde 24 oranında daha fazla kullanılmış. Bu sayede otomobilin sürüş karakterinin daha da iyileştirildiği ifade ediliyor. İç mekanda ise sürücünün otomobile daha rahat hâkim olmasını sağlayacak iyileştirmeler yapılmış. Gösterge tablosunun üst noktası 50 mm aşağıya çekilerek ön görüş açısı genişletilmiş, sürüş pozisyonu 25 mm alçaltılmış. Dikiz aynası yeniden konumlandırılmış ve kokpit sürücüye 15 derece dönük olarak tasarlanmış.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan “2024 Toyota Yaris Cross” haberine ulaşmak için BURAYA, Toyota GAZOO Racing internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler