Pazartesi, Mart 4, 2024
spot_img
Ana SayfaDiğerSubaru Solterra fiyatı belli oldu

Subaru Solterra fiyatı belli oldu

spot_imgspot_imgspot_img

Subaru Solterra fiyatı belli oldu. Subaru’nun tamamen elektrikli SUV-crossover modeli Solterra, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısının ardından 1.665.894 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Türkiye’de satışa sunulan ilk tamamen elektrikli Japon otomobili unvanını alan Subaru Solterra, e-Xtreme, e-Xlusice ve e-Xcellent olmak üzere 3 donanım seviyesine sahip.

Alışılageldik Subaru tasarım çizgisinin dışında olan Solterra, modern ve keskin hatları ile dikkat çekiyor. Yeni e-Subaru Global Platform üzerinde inşa edilen Solterra;  4690 mm uzunluğa, 1860 mm genişliğe, 1650 mm yüksekliğe ve 2850 mm dingil mesafesine sahip. Otomobilin rüzgâr direnç katsayısı ise 0.28 Cd. Bagaj hacmi e-Xtreme donanım seviyesinde 452 lt olarak, diğer versiyonlardaysa 441 lt olarak açıklanıyor.

AWD aktarmalı (sürekli dört tekerlekten çekiş) Solterra’da ön ve arka akslarında 80 kW güç ve 168.5 Nm tork üreten birer elektrik motoru görev yapıyor. Toplam sistem gücü 218 HP olan 2088 kg’lık Subaru Solterra 0-100 km/h hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlayıp, maksimum 160 km/h hıza çıkabiliyor. 91.6 kWh’lık lityum iyon batarya grubuna sahip otomobilin e-Xtreme donanım seviyesindeki menzili ise 466 km.

AWD aktarmalı otomobili  X-MODE, yeni Grip Control özelliği ve 210 mm’lik taban yüksekliği ile hafif arazi sürüşlerinde sorunsuz bir sürüş vaat ediyor.

Subaru Solterra’nın satışa sunulması ile ilgili olarak açıklama yapan Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle;  “Solterra, ürün gamındaki başka bir modelden dönüştürülmemiş elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Solterra ile ilgili vurgulayabileceğimiz en önemli nokta Subaru’yu Subaru yapan özelliklerin tamamının bu araçta bulunuyor olması. Subaru, müşterilerine sunduğu %100 elektrikli bir araç da sahip olduğu farklılıkların arkasında duruyor ve marka DNA’sını koruyor” dedi.

Yeni Solterra’nn bataryasına da değinen Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Subaru Solterra aynı diğer Subaru modelleri gibi son derece dengeli ve güvenli bir otomobil. %100 elektrikli Solterra’nın bataryasının aracın altında konumlanması ve iki adet elektrikli motorun ön ve arkada yer alması Subaru’ya özgü klasik denge unsurunu sağlıyor. Güvenlik dediğimizde batarya güvenliğinden de bahsetmek isterim. Solterra’nın bataryasının konumu ve güçlü çerçevesi yangına ve olası diğer tehlikelere karşı yüksek koruma sunuyor. Batarya güvenli olmasının yanında çok da uzun ömürlü. Subaru mühendisleri bataryanın 10 yıl sonra kapasitesini %90 oranında koruyacağını ifade ediyorlar.”

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanmış Subaru haberi için BURAYA, Subaru Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler