Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaHaberlerKadın eli değen Seat Türkiye dünyada lider oldu

Kadın eli değen Seat Türkiye dünyada lider oldu

Erkek egemen bir sektör olan otomotivde, satış ve pazarlama yöneticileri kadın olan Seat Türkiye, üst üste elde ettiği başarılarla geçen yıl 70 ülke arasında satış oranını en çok arttıran ülke oldu. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada otomotiv, erkeklerin daha çok rağbet gösterdiği, daha çok söz sahibi olduğu erkek egemen bir sektör olarak görüldü, görülmeye de devam ediyor. Ancak son yıllarda bu algı kırılmaya başlansa da, kat edeceğimiz daha çok yol var. Doğuş Otomotiv distribütörlüğündeki Seat, ülkemiz için bir istisna teşkil ediyor. Hem satış hem de pazarlaması kadınlara emanet olan marka, bu yönüyle Türkiye’deki otomotiv markaları arasında ayrışıyor. Pazarlama Müdürü Tilbe Düğencioğlu Polat ve Satış Müdürü Didem Altuğlu Öztaş, markanın dünyada üst seviyelerde de konumlanmasını sağlıyor.

Daralan pazara rağmen, satışlarını arttırdı

Seat, iki kadın yöneticiyle 2013 yılında, 11.065 adetlik satışla Türkiye’de en başarılı yılını yaşadı. Bu yıl da daralan pazara rağmen ilk 8 ayda 6 580 adetlik bir satış gerçekleştirerek satış oranlarını geçen yıla göre yüzde 1 arttırmayı başardı. Didem Altuğlu Öztaş, “Geçen yıl, satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 90 oranında arttırdık, böylece Türkiye’de en çok büyüyen marka olduk (1000 adet üzerinde satan markalar içinde). Bu büyüme oranıyla, 70 ülke içinde en çok büyüyen Seat ülkesi de Türkiye oldu. En çok Seat satan 8’inci ülke olarak Seat S.A’nın da odağına girdik, ülke olarak ağırlığımız arttı” diyor.

Satışların yüzde 51’i Leon

Seat’ın, geçen yıl başladığı ve bu yıl da sürdürdüğü başarının altında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni modellerin olduğunu söyleyen Tilbe Düğencioğlu Polat, “Geçen sene pazara sunduğumuz Leon, sportif tasarımı ve geniş motor yelpazesi ile satışlarımızın artmasındaki en önemli model olarak ön plana çıkıyor. Geçen sene Ocak-Ağustos arasında segmentinde sekizinci olan Leon, bu sene aynı dönemde kendi segmentinde en çok tercih edilen üçüncü otomobil oldu”. Polat, “Bu yıl Ağustos ve Eylül ayında satışa sunduğumuz Leon ST ve Leon Cupra ile tüm aileyi Türkiye’deki kullanıcılarla buluşturuyoruz. Satışlarımızın yüzde 51’i de Leon modellerinden oluşuyor” dedi.

Pazarın yüzde 87’sinine ulaşan Seat markası

Seat markasının yapılanmasını tamamladığını belirten Didem Altuğlu Öztaş, “Son iki yılda üç yeni yetkili satıcının da katılmasıyla, 17 şehirde 25 yetkili satıcımız oldu. Yetkili Satıcı ve Servis teşkilatının yapılanmasının tamamlanması ve filo satışlarımızın da artmasının başarımıza katkısı büyük oldu” diye konuştu. 2014 ilk 8 ayda geçen yıl yüzde 1.6 olan pazar payını yüzde 2’ye yükselten Seat’ın yıl sonu hedefi, daralan pazarda geçen seneki adedin üzerine çıkmak, istikrarlı büyümesine devam etmek ve pazar payını arttırmak olarak açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler