Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaÇevreRenault Fluence Z.E. (elektrikli) satışta

Renault Fluence Z.E. (elektrikli) satışta

Renault’un elektrik enerjisi ile yol alan aracı Fluence Z.E.’nin nihai tüketiciye satışına 3 Mayıs 2012 tarihi itibarı ile başlandı. Türkiye’nin ilk 100 elektrikli otomobili olan Fluence Z.E. (Zero Emission-sıfır emisyon) yüzde 3 vergi oranı ile 64.900 TL’lik fiyata sahip. Bu fiyatın, Fluence Privilège 1.5 dCi EDC 110 HP versiyonu fiyatına eşdeğer olduğu ifade ediliyor.

Fluence Z.E.’nin şarjı, evde şarj ünitesi olan ve elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile gerçekleştiriliyor. Altyapı çalışması olan İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep dışındaki illerde de bu uygulama gerçekleştiriliyor. Fluence Z.E “Wallbox” ile, 6-8 saatte tamamen şarj oluyor.

Bunun yanı sıra opsiyonel olarak sunulan, 220V duvar tipi prize bağlanan bir kablo ile 10-12 saatte tam şarj yapabilmek mümkün. Bugün itibarıyla İstanbul’da 9 adet şarj merkezi bulunuyor. Bu sayının yıl sonundan önce 40 adede çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda  şarj hizmet noktası bulunuyor. Dizel Fluence’ın deposu yaklaşık 240 TL’ye dolarken Fluence Z.E. için bir depo enerji fiyatı 5 TL olduğu, 100km enerji maliyetinse 2.8 TL olduğu hesaplanmış.

Burada ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Aracın satış fiyatına bataryalar dahil değil. Renault, bataryaların yüksek maliyetli oluşu nedeniyle  araçları bataryalı halde yüksek fiyattan satmak yerine, bataryaları kiralayarak fiyatı makul seviyede tutma yoluna gitmiş. Bakım gerektirmeyen Lityum iyon manganez bataryaların aylık kira bedeli 83 Euro. Yani bugünkü yaklaşık Euro kurunu 2.31 TL olarak ele alırsak 83 x 2.31= 191.73 TL’lik bir maliyetin aracın aylık kullanım maliyetlerine eklenmesi gerekiyor.

Renault Fluence Z.E’nin fiyatıyla ilgili ilk habere ulaşmak için BURAYA,

İlk sürüş-test videosuna ulaşmak içinse BURAYA  performans testi videosu için BURAYA tıklayınız!

Renault Fluence Z.E.’nin fotoğraf galerisine ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler